Dlaczego ZdrowoStylowo?
Działamy od 2013 roku, mamy więc już ponad 10 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty pochodzą prosto od producenta, więc masz pewność co do oryginalności.
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł! - Paczkomat 24h

Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Mangan


Mangan jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa dużą rolę w procesach toczących się w organizmie człowieka. Deficyty manganu mogą doprowadzić do negatywnych następstw zdrowotnych, należą do nich zaburzenia w układzie nerwowym, kostnym i endokrynnym. O tym, jak ważne jest niedopuszczenie do deficytów manganu i jak wpływa on na organizm, dowiesz się z poniższego tekstu.
Mangan – właściwości
Mangan jest pierwiastkiem śladowym, należącym do składu licznych enzymów. Przez co bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka, przykładem mogą tu być procesy syntezy cholesterolu lub asymilacji makroelementów. Mangan produkowany jest w wątrobie, kościach, trzustce i nerkach. Dodatkowym jego źródłem jest odpowiednio zbilansowana dieta.
Właściwości manganu, w towarzystwie wapnia lub miedzi pozwalają wspierać gospodarkę kostną, co jest kluczowe w postępowaniu profilaktycznym przeciwko osteoporozie. Mangan także wykazuje cechy antyoksydacyjne, ma wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci, wspomaga przyswajanie żelaza, co zapobiega niedokrwistości.
Kolejnymi rolami manganu w organizmie jest udział w metabolizowaniu tłuszczy, białek i węglowodanów, wspomaganie procesów trawienia, poprawa pracę wątroby. Poleca się go także kobietom z chorobami tarczycy i cierpiącymi na zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Mangan – zapotrzebowanie
Zapotrzebowanie na mangan uzależnione jest od stanu zdrowia, płci i wieku. Wygląda to następująco:
- od 0 do 6 miesięcy: 0,003 mg;
- od 1 do 11 miesięcy: 0,6 mg;
- od 1 do 3 lat: 1,2 mg;
- od 4 do 6 lat: 1,5 mg;
- od 7 do 9 lat: 1,5 mg;
- od 10 do 12 lat: 1,6 mg dla dziewcząt; 1,9 mg dla chłopców;
- od 13 do 15 lat: 1,6 mg dla dziewcząt; 2,2 mg dla chłopców;
- od 19 lat: 1,8 mg (kobiety), 2,3 mg (mężczyźni).
Ważną informacją jest to, że zapotrzebowanie na mangan jest większe w sytuacji, kiedy suplementowane są wapń, magnez oraz w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej i diety z dużą ilością fosforanów.
Mangan – dawkowanie
Dawkowanie manganu u zdrowej dorosłej osoby to średnio od 1,8 miligramów do 2,3 miligramów na dobę. Górna dawka dobowa, która jest dawką bezpieczną to 11 miligramów. Mangan jest toksyczny w sytuacji zatrucia pyłem lub dymem z jego zawartością. Nie jest możliwe przedawkowanie manganu, spożywając produkty z jego zawartością.
Objawy przedawkowania manganu (manganizm) to:
- hemoliza, czyli przedwczesny rozpad czerwonych krwinek,
- upośledzone wchłanianie żelaza i fosforu,
- podwyższone stężenia wapnia w organizmie,
- depresja,
- zaburzenia funkcjonowania tarczycy i wątroby,
- zaburzenia neurologiczne,
- zaburzenia psychiczne,
- zaburzenia snu z bezsennością,
- niedokrwistość,
- impotencja
- objawy przypominające objawy choroby Parkinsona.
Mangan wchodzi w interakcje z antybiotykami tetracyklinowymi i chinolonowymi neutralizując ich działanie. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby nie przyjmować manganu w suplementach diety w trakcie trwania terapii antybiotykowej.
Mangan – niedobór
Do niedoboru manganu dochodzi bardzo rzadko, organizm nie wydala manganu w trakcie przemiany materii. Natomiast jeśli przemiana materia z jakiegoś powodu jest zaburzona, może dojść do utraty tego pierwiastka. Hipomanganemia to inaczej niedobór manganu, objawy hipomanganemii to:
- łamliwe paznokcie,
- sucha skóra,
- ogólne osłabienie,
- nadmiernie wypadające włosy,
- szmery w uszach lub osłabienie słuchu,
- mroczki przed oczami,
- zaburzona koordynacja ruchowa,
- bóle kości i stawów,
- zahamowanie wzrostu,
- deformacje kości, osłabienie ich struktury,
- anemia,
- zaburzona praca układu krążenia,
- utrata masy ciała,
- obniżone libido,
- problemy z kondycją skóry,
- zaburzenia w tolerancji glukozy,
- niski poziom cholesterolu,
- dzieci matek, które w ciąży miały nieuregulowany niedobór manganu, mają za niską masę urodzeniową tzw. hipotrofię, mają też zaburzone funkcje poznawcze.
Objawy niedoboru manganu niestety mogą pasować do objawów innych schorzeń, czy niedoborów witamin. Zanim podejmiesz decyzję o suplementacji manganem, wykonaj badania, aby mieć pewność, czy masz do czynienia z niedoborem manganu, czy jest to problem innej natury. Niemniej jednak wiedza o objawach niedoboru manganu będzie na pewno przydatna.
Osoby, u których należy regularnie sprawdzać poziom manganu to osoby chore na fenyloketonurię, osteoporozę, zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki oraz na padaczkę.
Mangan – preparaty
Preparaty z manganem dostępne w naszym sklepie występują w różnych postaciach, czyli w kapsułkach, płynie, tabletkach lub w proszku. Jesteśmy pewni, że znajdziesz produkt spełniający Twoje potrzeby i zgodny z Twoimi preferencjami.
Mangan – tabletki
Preparat z manganem w tabletkach dostępny w naszej ofercie to: Holland & Barrett- 10 tabletek.
Mangan – kapsułki
Preparat z manganem w kapsułkach, jaki możemy Ci zaproponować to: Dr.Enzmann Mangan II.
Mangan – proszek
Mangan w proszku to preparat: ForMeds F-MANGANIUM Mangan- 60 porcji.
Mangan – płyn
Mangan w płynie dostępny jest w preparacie o nazwie: GeoNaturals Silica Flexi
Mangan – cena
Jeśli planujesz zakupić suplement diety z manganem, to nie mogłeś trafić lepiej. Nasz sklep z suplementami diety oferuje bardzo szeroką gamę produktów w dużym przedziale cenowym i w różnych formach. Wszystko po to, aby każdy klient znalazł coś dla siebie. Ceny suplementów z manganem zaczynają się od 12,90 złotych za tabletki Holland & Barrett, z kolei Swanson Mangan Albion Chelat za 180 kapsułek zapłacisz 30,90 złotych. Za suplement diety z manganem w postaci proszku zapłacisz 17,90 za 60 porcji. Zapraszamy także do zapoznania się z całą naszą ofertą.
Źródła:
- M. Jarosz i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
- Dietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK222332/#ddd00520 (dostęp 08.03.2022).
- A. Michniowski, D. Galas, A. Szyszkowska, Znaczenie jonów manganu w procesach fizjologicznych w organizmach żywych, "Edukacja Biologiczna i Środowiskowa" 2015, nr 4, s. 11-18.