Dlaczego ZdrowoStylowo?
Działamy od 2013 roku, mamy więc już ponad 10 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty pochodzą prosto od producenta, więc masz pewność co do oryginalności.
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł! - Paczkomat 24h

Kategorie
Producent
Postać wapnia
Cena
-
od
do
Wapń




Wapń jest bardzo cennym składnikiem mineralnym dla naszego organizmu. Magazynowany jest w układzie kostnym w tym i w zębach. Oprócz wpływu na siłę kości z racji bycia jednym z jej budulców ma też wiele innych zadań w organizmie ludzkim. Usprawnia wiele procesów w naszym ciele. O tym, jakie jest dobowe zapotrzebowanie na ten składnik, w jakiej formie możesz go zakupić i jaka jest jego cena i korzyści z suplementacji dowiesz się z poniższego tekstu. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Wapń – właściwości
Jaka jest rola wapnia w organizmie człowieka? Powszechnie znana jest ta, która ma wpływ na zdrowie naszych kości i zębów. Stanowi ich składową oraz przyczynia się do ich siły. Kolejnymi zadaniami wapnia w organizmie to udział w przewodzeniu bodźców nerwowych, tym samym też za kurczliwość mięśni; bierze udział w aktywacji enzymów, ma wpływ na gospodarkę hormonalną, poprawia procesy krzepnięcia krwi, wspomaga gojenie ran, wspiera pracę serca, reguluje ciśnienie tętnicze i przyczynia się do łatwiejszej asymilacji witaminy B12.
Jeśli będziesz utrzymywać poziom wapnia we właściwej ilości zmniejszysz ryzyko zachorowania na nowotwory np. nowotwór jelita grubego. Według badań przeprowadzonych przez naukowców spożywanie potraw bogatych w wapń zapobiega wchłanianiu, szkodliwego dla organizmu ołowiu, z przewodu pokarmowego. Wapń także łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Informacja, która z pewnością Cię zaskoczy to taka, że wapń nie usuwa objawów alergii a do tego może osłabić działanie leków antyhistaminowych.
Wapń – zapotrzebowanie
Zapotrzebowanie dobowe na wapń uzależnione jest od wieku, płci, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Dla osób zdrowych zapotrzebowanie na ten składnik wygląda następująco:
- od 0 do 6 miesięcy: 200 mg/dobę;
- od 7 do 11 miesięcy: 260 mg/dobę;
- od 1 do 3 lat: 700 mg/dobę;
- od 4 do 6 lat: 1 000 mg/dobę;
- od 7 do 9 lat: 1 000 mg/dobę;
- od 10 do 12 lat: 1 300 mg/dobę;
- od 13 do 15 lat: 1 300 mg/dobę;
- od 16 do 18 lat: 1 300 mg/dobę;
- od 19 do 30 lat: 1 000 mg/dobę;
- od 31 do 50 lat: 1 000 mg/dobę;
- od 51 do 65 lat: 1 000 mg/dobę dla mężczyzn, 1 200 mg/dobę dla kobiet;
- od 66 do 75 lat: 1 200 mg/dobę;
- od 75 lat: 1 200 mg.
Wapń – niedobór
Na pewno zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób organizm ludzki sygnalizuje niedostatki wapnia. Objawy deficytów wapnia manifestują się w układzie mięśniowym, sercowo-naczyniowym, nerwowym i kostnym. Niedobór wapnia w terminologii medycznej nazywa się hipokalcemią.
Objawy hipokalcemii to:
- zaburzenia pamięci,
- stany depresyjne,
- zaburzenia snu prowadzące do bezsenności,
- zaburzenia rytmu serca,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- bóle mięśni, stawów i głowy,
- podatność na złamania kości,
- tężyczka,
- podwyższone ciśnienie tętnicze,
- łamliwość paznokci,
- pogorszenie kondycji włosów,
- pogorszenie wzroku,
- mrowienie części dystalnych.
Niedobór wapnia bardzo często jest skutkiem źle zbilansowanej diety, w której królują szczawiany, fosfor, sód. Dieta taka nie obfituje w przetwory mleczne. Może być spowodowany nadmiarem spożywanego alkoholu, otyłością, niedoborami lub nadmiarem magnezu, wrzodami układu pokarmowego, celiakią, chorobą Leśniowskiego-Crohna, ostrym zapaleniem trzustki, zasadowicą oddechową oraz niedoczynnością przytarczyc.
Wapń dla dzieci
Aby dziecko rozwijało się prawidłowo wapń jest niezbędnym do tego elementem. Niedobory wapnia u dzieci prowadzą do niebezpiecznych i nieodwracalnych powikłań np. większe predyspozycje do złamań oraz deformacje kostne. U dzieci z niedoborem zaburzony jest proces ząbkowania, zęby są słabsze i mniej odporne na próchnicę, ponadto dzieci takie częściej mają wady postawy, skrzywienie kręgosłupa, bardziej się pocą i nadmiernie płaczą. Aby zapobiec, tym przykrym dla młodego człowieka, następstwom zdrowotnym należy dbać o odpowiedni dobór produktów spożywczych oraz zapewnienie mu odpowiedniej do wieku i stanu zdrowia suplementacji. W naszym sklepie dostępne są suplementy w formie dogodnej dla najmłodszych, czyli wapń do picia. Ogranicza to ryzyko zachłyśnięcia się. Pamiętaj o tym, że o suplementacji wapnia u najmłodszych decyduje lekarz pediatra.
Wapń w ciąży
Organizm kobiety ciężarnej wymaga dostarczania tego pierwiastka na odpowiednim do potrzeb poziomie. Wapń zapobiega krwawieniom, wpływa na poprawny przebieg procesu krzepnięcia krwi, reguluje ciśnienie tętnicze, tym samym obniżając ryzyko wystąpienie stanu przedrzucawkowego i samej rzucawki oraz gestozy. Dla wzrastającego w łonie kobiety dziecka wapń spełnia ważną rolę stanowiąc budulec na jego układu kostnego. W zależności od wieku ciężarnej, jej zapotrzebowanie na wapń wynosi od 1000 do 1300 miligramów na dobę.
Preparaty z wapniem
Preparaty z wapniem dostępne w naszej ofercie występują w różnych formach. Do dyspozycji masz wapń w proszku, tabletkach, kapsułkach. Z pewnością znajdziesz odpowiedni do swoich potrzeb i preferencji.
Wapń w tabletkach
Dostępne w naszym sklepie preparaty z wapniem w tabletkach to między innymi:
Wapń w kapsułkach
Wapń w postaci kapsułek dostaniesz w tych przykładowych produktach:
- Swanson Wapń + Magnez- 150 kapsułek,
- ForMeds Bicaps Calcium D3- 60 kapsułek,
- Singularis Wapń ze skorupek kurzych jaj- 120 kapsułek.
Wapń w proszku
Preparat z wapniem w proszku to: ForMeds Wapń F-CALCIUM D3 -60 porcji.
Wapń – cena
Cena suplementów z wapniem uzależniona jest od rodzaju opakowania, stężenia ilości porcji oraz producenta. W naszym sklepie wapń z firmy Solgar za 100 tabletek ma cenę 54,90 a wapń z firmy Aliness z tą samą ilością tabletek dostępny jest za 32,90 złotych. Z kolei 150 kapsułek wapnia z firmy Swanson zapłacisz 39,90, a wapń w proszku z ForMeds to koszt 17,90 złotych. Zapraszamy także do zapoznania się z resztą propozycji w naszym sklepie. Nie zapomnij zajrzeć do zakładki Promocje. Zapraszamy do zakupów.
Źrodła:
- M. Jarosz i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
- W. Kołłątaj, L. Szewczyk, Gospodarka wapniowa – rola wapnia w organizmie ludzkim, "Endokrynologia Pediatryczna" 2006, nr 1.
- R. Gellert, Hipo- i hiperkalcemia — patogeneza i problemy terapeutyczne, "Forum Nefrologicze" 2011, t. 4, nr 4, s. 373-382.