ZdrowoStylowo.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wykorzystaj Kod Rabatowy TOP5 Na Pierwszy Zakup ❤️ 

Darmowa Dostawa od 249zł! 🎁 Paczkomatem

Kupuj i Zbieraj Punkty Na Przyszłe Rabaty⭐️

Dlaczego ZdrowoStylowo?

Opcje przeglądania
Producent
Postać kwasu foliowego
Forma podania kwasu foliowego
Cena
 • od
  do

KWAS FOLIOWY - WITAMINA B9

ALINESS Folian dla kobiet w ciąży 800 µg x 60 tabletek ALINESS Folian dla kobiet w ciąży 800 µg x 60 tabletek
Producent: Aliness
Cena: 29,90 zł
( 1 szt. = 0,50 zł )
szt.
zobacz więcej
ALINESS Methylo Folian 5-mthf 600 μg x 100 caps VEGE ALINESS Methylo Folian 5-mthf 600 μg x 100 caps VEGE
Producent: Aliness
Cena: 39,90 zł
( 1 szt. = 0,40 zł )
szt.
zobacz więcej

Witamina B9, znana wszystkim bardziej pod nazwą kwas foliowy lub folacyna, jest konieczna do tego, aby w organizmie prawidłowo przebiegały wszystkie procesy. Kwas foliowy odpowiada za rozwój układu nerwowego u płodu, zapobiegając wadom cewy nerwowej. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz krwionośnego.

Z tego tekstu dowiesz się, jakie są właściwości kwasu foliowego, kto w szczególności powinien go suplementować i w jakich ilościach jest bezpieczny. Poznasz pozostałe ważne informacje na jego temat, preparaty, które go zawierają i są dostępne w naszej ofercie. Zapraszamy!

Kwas foliowy (witamina B9) – właściwości 

Kwas foliowy, właściwości to szerokie spektrum działania na organizm. Uczestniczy w procesie syntezy kwasów nukleinowych, które tworzą naszą matrycę genetyczną, czyli DNA. W połączeniu z witaminą B12 uczestniczy w procesie powstawania nowych krwinek czerwonych (erytrocytów), czyli działa krwiotwórczo. jego niewystarczająca ilość może doprowadzić do anemii. Trwają badania nad działaniem ochronnym kwasu foliowego. Naukowcy przypuszczają, że chroni on ustrój człowieka przez obniżenie ryzyka występowania nowotworów, należy do nich np. rak szyjki macicy. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, wpływając na pracę układu nerwowego chroni przed zmianami neurodegeneracyjnymi i wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych.

Kwas foliowy – zapotrzebowanie

Kwas foliowy - zapotrzebowanie jest uzależnione od stanu zdrowia, wieku, płci, stylu życia, czy przyjmowanych leków. 

Jego dzienne zapotrzebowanie wygląda następująco: 

 • od 0 do 6 miesięcy: 65 µg; 
 • od 7 do 11 miesięcy: 80 µg; 
 • od 1 do 9 lat: 150-300 µg; 
 • od 10 do 18 lat: 300-400 µg; 
 • od 19 do 75 lat: 400 µg; 
 • od 75 lat: 400 µg. 

Kwas foliowy – dawkowanie

Kwas foliowy- dawkowanie tej substancji uzależnione jest od suplementu, jaki zakupisz. Dlatego kładziemy szczególny nacisk na to, aby każdy dostępny w naszym sklepie zawierał informację o sposobie jego dawkowania dla osób zdrowych. Jeśli chorujesz lub przyjmujesz jakieś leki w trybie stałym przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem celem omówienia zasadności suplementacji i sposobu dawkowania.

Przykładowym produktem jest Kwas foliowy Solgar, który należy przyjmować w dawce 400 mcg, którą zawiera jedna tabletka. Preparat firmy Swanson z kwasem foliowym ma większą dawkę przypadającą na jedną kapsułkę i przyjmować należy także jedną kapsułkę dziennie, zawiera ona 800 mcg. Jeżeli planujesz zakup kwasu foliowego w formie aerozolu np. z firmy Aura Herbals to należy aplikować go sobie od 4 do 8 razy dziennie, dodając go do napoju lub rozpylając go do jamy ustnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z osobą kompetentną.

Kwas foliowy – niedobór 

Kwas foliowy- niedobór objawia się na następujące sposoby. Może wystąpić labilność emocjonalna, drażliwość, utrata apetytu, uczucie chronicznego zmęczenia, problemy z utrzymaniem koncentracji oraz zaburzenia procesów poznawczych, zaburzenia snu, niedokrwistość i blade zabarwienie skóry. Okoliczności przyczyniające się do wystąpienia deficytu kwasu foliowego to nikotynizm, alkoholizm, nieprawidłowa dieta, zapalenie jelit oraz podeszły wiek.

Kwas foliowy – skutki uboczne 

Kwas foliowy- skutki uboczne jego nadmiernego przedawkowania to głównie reakcje alergiczne i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Przedawkowanie kwasu foliowego ukrywa objawy niedoboru witaminy B12. Utrudnia to diagnostykę tego niedoboru, a brak odpowiedniej diagnozy może doprowadzić do nieodwracalnych zmian degeneracyjnych w układzie nerwowym. Przy chorobach nowotworowych nadmiar kwasu foliowego nasila karcynogenezę, czyli powstawania zmian nowotworowych.

Kwas foliowy – przeciwwskazania

Kwas foliowy- przeciwwskazania do stosowania tego suplementu w formie kropli, proszku, tabletek czy kapsułek jest nadwrażliwość na składniki zawarte w suplemencie.

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy w ciąży jest jednym z najważniejszych suplementów diety, który powinien być przyjmowany jeszcze przed planowanym poczęciem dziecka. Jest on niezbędny do tego, aby rosnący w łonie matki płód mógł się prawidłowo rozwijać. Niedobór kwasu foliowego w organizmie ciężarnej kobiety skutkować może wystąpieniem wady cewy nerwowej, zwiększa ryzyko utraty ciąży oraz predysponuje do wystąpienia niebezpiecznego dla życia matki i płodu stanu przedrzucawkowego. Dawka dziennego zapotrzebowania u kobiety ciężarnej to 600 µg. 

Kwas foliowy dla dzieci 

Kwas foliowy u dzieci w niedostatecznych ilościach ma odzwierciedlenie nie tylko w rozwoju wewnątrzmacicznym dziecka, ale także po jego urodzeniu. Deficyt powoduje zahamowanie wzrostu oraz niedokrwistości.

Kwas foliowy dla niemowląt 

Kwas foliowy dla niemowląt jest dostępny w formie kropli łatwych do aplikacji oraz zmniejszających ryzyko zachłyśnięcia się malucha, przy jego dawkowaniu. Suplementacja kwasem foliowym powinna być rozpoczęta tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza, należy także ściśle przestrzegać zaleconych przez niego dawek.

Kwas foliowy – preparaty 

Kwas foliowy- preparaty dostępne w naszym sklepie występują w każdej formie. Jesteśmy pewni, że bez problemu dopasujesz odpowiedni produkt zgodnie ze swoimi potrzebami oraz preferencjami. Wszystkie preparaty dostępne w naszej ofercie pochodzą od sprawdzonych producentów posiadających odpowiednie certyfikaty. Stawiamy zawsze na wysoką jakość preparatów.

Kwas foliowy – kapsułki 

Kwas foliowy- kapsułki znajdziesz w następujących preparatach: 

 • Swanson Kwas foliowy- 30 kapsułek, 
 • ForMeds BICAPS Kwas foliowy- 60 kapsułek, 
 • ForMeds PRENACAPS Kwas Foliowy- 60 kapsułek, 
 • Osavi Kwas Foliowy- 60 kapsułek, 
 • Aliness Methylo Folian 5-mthf - 100 kapsułek.

Kwas foliowy – tabletki 

Kwas foliowy, tabletki dostępne w naszym sklepie to:

 • Solgar Kwas Foliowy- 50 tabletek, 
 • Jarrow Formulas Kwas Foliowy + Witamina B12 - 100 tabletek,
 • Now Foods Kwas Foliowy- 250 tabletek, 
 • Puritan's Pride Kwas Foliowy- 250 tabletek,
 • Solgar Kwas Foliowy- 50 tabletek.

Kwas foliowy – tabletki do ssania

Kwas foliowy- tabletki do ssania dostępne są w następującym preparacie: Swanson Kwas Foliowy + Witamina B12- 100 tabletek.

 Kwas foliowy – aerozol 

Kwas foliowy, aerozol dostaniesz w preparacie Aura Herbals Kwas Foliowy- 30 ml.

Kwas foliowy w proszku 

Kwas foliowy w proszku, jaki jest dostępny w naszym sklepie to ForMeds Kwas Foliowy F-Folic Acid- 60 porcji.

Kwas foliowy w płynie

Kwas foliowy w płynie dostępny jest w preparacie Vitaler's Kwas Foliowy w kroplach- 30 ml.

Kwas foliowy – cena

Jeśli szukasz kwasu foliowego w naszym sklepie, mamy dla ciebie kilka opcji. Możesz wybrać kwas foliowy Puritan's Pride za 12,90 zł za 250 tabletek lub zdecydować się na kwas foliowy Aliness za 39,90 zł. Inne dostępne suplementy to kwas foliowy Olimp za 14,90 zł oraz kwas foliowy Solgar za 39,99 zł. W naszej ofercie znajdziesz także szeroki wybór innych produktów, takich jak zioła, superfoods, oleje, probiotyki, witaminy i minerały. Pamiętaj, że podczas składania zamówienia warto zajrzeć do zakładki z promocjami, gdzie czekają na ciebie atrakcyjne rabaty.

Źrodła:

 1. H. Czeczot, Kwas foliowy w fizjologii i patologii, “Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2008, nr 62, s. 405-419.
 2. L. Kapka-Skrzypczak i in., Kwas foliowy – skutki niedoboru i zasadność suplementacji, “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2012, t. 18, nr 1, s. 65-69.
 3. E. Cieślik, A. Kościej, Kwas foliowy – występowanie i znaczenie, “Problemy Higieny i Epidemiologii” 2012, nr 93, s. 1-7.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl