ZdrowoStylowo.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Kup dowolne produkty DuoLife za min. 150 zł a otrzymasz gratis Herbal Body Care❤️

Darmowa Dostawa od 199zł! 🎁 Paczkomatem

Kupuj i Zbieraj Punkty Na Przyszłe Rabaty⭐️

Dlaczego My?

Ubichinol to naturalna forma koenzymu Q10, znana również jako CoQ10. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ pełni kluczową rolę w produkcji energii na poziomie komórkowym.

Ubichinol

DR ENZMANN QuinoMit Q10® Fluid MSE 50 ml DR ENZMANN QuinoMit Q10® Fluid MSE 50 ml
Cena:

529,00 zł

( 1 l = 10 580,00 zł )
szt.
zobacz więcej
DR ENZMANN QuinoMit Q10® Fluid z Selenem 30 ml DR ENZMANN QuinoMit Q10® Fluid z Selenem 30 ml
Cena:

388,00 zł

( 1 l = 12 933,33 zł )
szt.
zobacz więcej
DR ENZMANN QuinoMit Q10 Forte MSE 90 kapsułek DR ENZMANN QuinoMit Q10 Forte MSE 90 kapsułek
Cena:

378,00 zł

( 1 szt. = 4,20 zł )
szt.
zobacz więcej
DR ENZMANN QuinoMit Q10® Fluid MSE 30 ml DR ENZMANN QuinoMit Q10® Fluid MSE 30 ml
Cena:

353,00 zł

( 1 l = 11 766,67 zł )
szt.
zobacz więcej
ALINESS UbiquinoL KANEKA Naturalny KOENZYM 100mg x 60 Vege caps. ALINESS UbiquinoL KANEKA Naturalny KOENZYM 100mg x 60 Vege caps.
Producent: Aliness
Cena:

134,90 zł

( 1 szt. = 2,25 zł )
szt.
zobacz więcej
DR ENZMANN LeuMit® Q10 Fluid MSE 9,2ml DR ENZMANN LeuMit® Q10 Fluid MSE 9,2ml
Cena:

125,00 zł

( 1 szt. = 1 388,89 zł )
szt.
zobacz więcej
DR JACOBS Q10 Synergia 80g DR JACOBS Q10 Synergia 80g
Producent: Dr. Jacobs
Cena:

119,00 zł

( 1 kg = 1 487,50 zł )
szt.
zobacz więcej

Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkowanie, efekty


Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, nazywana również „superpaliwem” organizmu. To związek chemiczny pochodzący z grupy chinonów wpływający na funkcjonalność komórek poprzez dbanie o ich prawidłowy rozwój. W czasie kiedy chcemy uzupełnić brak koenzymu Q10, dobrze jest wybierać pokarmy, które zawierają jego aktywną formę, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż forma utleniona – ubichinon. W jaki sposób dawkuje się koenzym Q10 oraz kiedy stosuje się ubichinol i jakich efektów można się spodziewać po jego regularnym stosowaniu?

Ubichinol jest to zredukowana i aktywna forma koenzymu Q10, pełniąca funkcję antyoksydacyjną oraz stymulująca regeneracje i syntezę innych naturalnych przeciwutleniaczy. Produkcja koenzymu Q10 wraz z wiekiem spada, co skutkuje wydłużeniem procesów odnowy komórkowej, a także spowolnieniem przemian energetycznych. Koenzym Q10 występuje naturalnie we wnętrzu błony komórkowej i mitochondriach. Odgrywa on główną rolę w transporcie elektronów, co za tym idzie w przemianach energetycznych komórek. Nie przez przypadek największe ilości koenzymu Q10 znajdują się w mózgu, wątrobie, sercu, czyli organach o największym zapotrzebowaniu energetycznym.

Co to jest ubichinol? Właściwości koenzymu Q10

Koenzym Q10 występuje w organizmie człowieka w dwóch proporcjach:

  • zredukowanej – ubichinol (CoQ10H2),
  • utlenionej – ubichinon (CoQ10). 

Ubichinol działanie

Podczas transportu elektronów obydwie formy ulegają nieustannym przekształceniom. Aktywna i zredukowana forma koenzymu Q10, ubichinol, jest często stosowana jako suplement koenzymu Q10. W czasie, kiedy utleniona forma koenzymu Q10 zostaje przekształcona w ubichinol, podanie formy zredukowanej bezpośrednio umożliwia szybsze działanie i większą skuteczność podczas kiedy stosowane są niższe dawki. 

Ubichinol na co pomaga?

Ubichinol również wykonuje funkcję przeciwutleniacza. W wyniku działania enzymatycznego zamienia się w koenzym Q10, który następnie powraca do swojej zredukowanej formy – ubichinolu. Dzięki temu koenzym Q10 ma doskonałą zdolność usuwania z organizmu wolnych rodników oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Ubichinol, który chroni alfa-tokoferol (witaminę E) przed utlenianiem, zwiększa ochronę lipidów błony komórkowej przed procesami oksydacyjnymi. Poza tym Q10 ubichinol dzięki temu, że działa synergistycznie z witaminą E, to bezawaryjnie pomaga usunąć toksyny. 

Aktywna postać koenzymu Q10 jest głównym nośnikiem elektronów mitochondrialnego łańcucha oddechowego. Neutralizuje wolne rodniki powstające w trakcie cyklu Krebsa oraz zmniejsza stres oksydacyjny, który spowalnia starzenie się organizmu. Ubichinol jest niezbędny w procesach produkcji energii w organizmie, w tym w sercu, a jego niedobór prawdopodobnie przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia.


Ubichinol Q10 ma korzystny wpływ w profilaktyce migrenowych bólów głowy. Wykazano, że migreny są związane z nieprawidłową funkcją mitochondriów, których kluczowym elementem jest koenzym Q10. Ponadto badania wykazały, że wielu pacjentów z migrenowymi bólami głowy ma poważny niedobór koenzymu Q10, a suplementacja zmniejsza liczbę napadów migreny, a także nudności. Stosowanie dawki 150 mg koenzymu Q10 zmniejszyło częstotliwość napadów migreny o połowę u ponad 60 procent badanych pacjentów. Koenzym Q10 okazał się skutecznym środkiem zapobiegawczym. Wykazano również, że migrena jest związana z dysfunkcją mitochondriów, gdzie koenzym Q10 pełni swoje główne funkcje (w tym wytwarzanie energii) oraz może odgrywać ważną rolę w patogenezie migreny. Badania wykazały, że duża część pacjentów ma znaczne niedobory tego składnika. U ponad 60 procent pacjentów w badaniu klinicznym 150 mg koenzymu Q10 zmniejszyło o połowę liczbę ataków migreny oraz częstotliwość nudności, a także bólów głowy. Koenzym Q10 korzystnie wpływa na skórę. Dodatkowo chroni ją przed niedotlenieniem, wolnymi rodnikami, zanieczyszczeniami środowiska oraz usprawnia procesy regeneracji, odnowę biologiczną naskórka, dodatkowo spowalnia procesy starzenia. 

Ubichinol – wskazania do suplementacji koenzymu Q10

Główne wskazania do suplementacji koenzymem Q10 to:

  • ograniczenie skutków ubocznych związanych ze stosowaniem statyn – leków stosowanych w hipercholesterolemii, które głównie wzmacniają mięśnie i zmniejszają ich uszkodzenia;

  • wspomaganie rekonwalescencji po operacjach serca; 

  • wspomaganie leczenia chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienie, zastoinowa niewydolność serca); 

  • wstrzymanie występowania migren; 

  • wspomaganie leczenia chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona;

  • profilaktyka niedoborów koenzymu Q10 u osób starszych, u których stężenie tego składnika wyraźnie spada. 

Ponadto suplementację koenzymem Q10 należy stosować w przypadku osłabienia, przewlekłego zmęczenia, profilaktyki antyoksydacyjnej i przeciwstarzeniowej.

Ubichinol – kto nie powinien suplementować?

Preparaty z ubichinolem są dobrze akceptowane przez organizm, nie dopatrzono się jak do tej pory wystąpienia żadnych ciężkich czynności niepożądanych związanych z jego stosowaniem. Jednak ze względu na brak badań nie powinien być stosowany przez kobiety w okresie laktacji i ciąży bez konsultacji z lekarzem.

Ubichinol – jak dawkować koenzym Q10?

Producenci zalecają spożywanie koenzymu Q10 w dawkach od 60 do 500 mg na dobę. Dla uzupełnienia niedoboru koenzymu Q10 u młodych osób zaleca się zwykle 100-200 mg dziennie przez dwa tygodnie, następnie dawkę zmniejsza się do 10-30 mg dziennie, które należy przyjmować przez co najmniej trzy miesiące. W przypadku pacjentów kardiologicznych oraz osób starszych lekarz zaleca stosowanie dawki 100-600 mg na dobę, aż do uzyskania odpowiedniego poziomu CoQ10 w osoczu krwi. Warto zapytać się lekarza czy ubichinol krople jest dostępny, gdyż na pewno łatwiej będzie się go przyswajać w takiej postaci. Szczególnie krople będą dużym ułatwieniem dla osób starszych, albo schorowanych. 

Do tłustych potraw najlepiej nadają się preparaty zawierające ubichinol, które są dla niego bardzo dobrymi rozpuszczalnikami oraz stymulują jego wchłanianie.

Ubichinol – skutki uboczne suplementacji

Czasami przyjmowanie ubichinolu może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych w następującej postaci:

  • wysypki,

  • rozdrażnienia,

  • zaburzeń snu,

  • dolegliwości trawiennych,

  • bólu oraz również zawrotów głowy,

  • uczucia znużenia,

  • nadwrażliwości na światło.

Ubichinol Koenzym Q10 może wchodzić w interakcje z niektórymi klasami leków, w tym antykoagulantami (co za tym idzie, może zmniejszać ich skuteczność), insuliną i niektórymi lekami stosowanymi w chemioterapii. W związku z tym przed zaczęciem suplementacji ubichinolu powinno się zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza, który przestudiuję ryzyko potencjalnych interakcji. 

Ubichinol – efekty stosowania

W przypadku kiedy masz wątpliwości, czy ubichinon czy ubichinol daje lepsze działanie, jeśli chcesz uzupełnić niedobory koenzymu Q10, koniecznie wybierz produkty, które zawierają jego aktywną, zredukowaną formę – ubichinol, który uznawany jest za łatwiej przyswajalny niż forma utleniona – ubichinon. Koenzym Q10 dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, ale nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego należy wybierać produkty zawierające ubichinol zawieszony w lipidach, takich jak lecytyna sojowa. Efekty stosowania suplementu ubichinolu widoczne są po około czterech tygodniach, a najlepsze efekty widoczne są po co najmniej trzech miesiącach stosowania.

Ubichinol cena

Cena ubichinolu może się różnić w zależności od marki, dawkowania i ilości tabletek w opakowaniu. Na ogół jest dostępny w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i sklepach internetowych. Koszt jednej butelki ubichinolu może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od producenta i pojemności opakowania.

Warto zauważyć, że cena ubichinolu może się różnić w zależności od lokalizacji i dostępności. Zawsze ważne jest, aby kupować suplementy diety od renomowanych producentów i sprawdzać datę ważności oraz zalecenia dotyczące dawkowania. Przed rozpoczęciem suplementacji ubichinolem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, aby uzyskać indywidualne zalecenia dotyczące dawkowania i potencjalnych korzyści dla zdrowia.

Źródła:

1. Andrich J., Saft C., Gerlach M., Schneider B., Arz A., Kuhn W., Muller T.: Coenzyme Q10 serum levels in Huntington’s disease. J. Neural. Transm. Suppl., 2004; 68: 111–116
2. Beal M.F.: Mitochondrial dysfunction and oxidative damage in Alzheimer’s and Parkinson’s diseases and coenzyme Q10 as a potential treatment. J. Bioenerg. Biomembr., 2004; 36: 381–386
3. Cooper J.M., Schapira A.H.: Friedreich’s Ataxia: disease mechanisms, antioxidant and Coenzyme Q10 therapy. Biofactors, 2003; 18: 163–171
4. Weis M., Mortensen S.A., Rassing M.R., Moller-Sonnergaard J., Poulsen G., Rasmussen S.N.: Bioavailability of four oral coenzyme Q10 formulations in healthy volunteers. Mol. Aspects Med., 1994; 15: 273–280
5. Turunen M., Olsson J., Dallner G.: Metabolism and function of coenzyme Q. Biochim. Biophys. Acta, 2004; 1660: 171–199

Holder do góry
DuoLife Dr Jacobs Aliness Skoczylas
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl