Dlaczego ZdrowoStylowo?
Działamy od 2013 roku, mamy więc już ponad 10 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty pochodzą prosto od producenta, więc masz pewność co do oryginalności.
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł! - Paczkomat 24h
Żelazo

Ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować samoczynnie żelaza, z tego powodu naszym zadaniem jest je mu dostarczać za pomocą dobrze zbilansowanej diety bogatej we wszelkie substancje odżywcze, w tym żelazo. Pierwiastek ten jest bardzo ważny dla organizmu, podstawową jego rolą jest bycie składową budowy mioglobiny i hemoglobiny, które odpowiadają za odpowiednie nasycenie tlenem wszystkich komórek w całym organizmie. Żelazo jest także składową enzymów, regulujących metabolizm kwasów tłuszczowych i procesy fizjologiczne. Pierwiastek ten jest także ważny dla kobiet. Żelazo dla kobiet ma szczególną rolę w organizmie kobiecym, jego deficyt może doprowadzić do pogorszenia kondycji paznokci, skóry i włosów oraz do zaburzenia miesiączkowania. Bogatym źródłem żelaza o najlepszej bioprzyswajalności są produkty mięsne. W przypadku niedoborów tego pierwiastka w organizmie suplement diety-żelazo będzie doskonałym wsparciem Twojego organizmu. Żelazo suplement jest dostępny w postaci tabletek, kapsułek, sprayu, kropli.
Żelazo
Jednym z podstawowych pierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest żelazo. Powinno być dostarczane wraz z dietą. Jednak nie zawsze jest to możliwe w takim stopniu, aby zapewnić pełną podaż. Aby uniknąć niedoborów i wszystkich konsekwencji zdrowotnych za tym idących należy rozpocząć suplementację żelazem. Z dalszej części tekstu dowiesz się kto jest szczególnie na te niedobory narażony.
Żelazo - właściwości
Żelazo należy do pierwiastków chemicznych z grupy metali przejściowych. Jest ono niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w organizmie. Żelazo obecne jest w składzie hemoglobiny, w szpiku kostnym, śledzionie i wątrobie. Wyróżnia się następujące rodzaje żelaza:
- żelazo niehemowe- znajdujące się w produktach pochodzenia roślinnego,
- żelazo hemowe- znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Organizm przyswaja żelazo w obrębie jelita cienkiego i dwunastnicy. Proces przyswajania polega na wiązaniu w błonie śluzowej przewodu pokarmowego i przemianie żelaza w ferrytynę. W postaci ferrytyny pierwiastek ten magazynowany jest w wątrobie. Przemiana żelaza w ferrytynę jest łatwiejsza w postaci przemiany żelaza hemowego. Przemiana żelaza niehemowego jest trudniejsza dla organizmu. Są substancje pomagające przyswajanie żelaza. Należą do nich witamina C, witaminy z grupy B, głównie kwas foliowy. Należy dostarczać je do organizmu wraz z pożywieniem lub jako suplementy diety. Są także składniki, które utrudniają bioprzyswajalność żelaza, należą do nich:
- wapń,
- cynk,
- fityniany,
- magnez,
- fosfor,
- białko roślinne.
Stąd warto zainwestować w suplementy żelaza, w ten sposób unikniesz niedoborów tego pierwiastka w organizmie.
Żelazo- jaką pełni rolę w organizmie?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny, która odpowiada za wiązanie tlenu i transport jego cząsteczek do wszystkich komórek w organizmie. Obecne jest także w mioglobinie znajdującej się w mięśniach, umożliwia im pobór tlenu z krwi. Tlen jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni. Żelazo bierze także udział w procesach krwiotwórczych, w powstawaniu erytrocytów, czyli produkcji czerwonych krwinek. Produkcja erytrocytów odbywa się w szpiku kostnym. Żelazo przez to, że jest składową enzymów tkankowych, bierze udział w oczyszczaniu wątroby z toksyn, ma wpływ na regulację poziomu cholesterolu we krwi. Jest ono także nieodzowne do pracy układu nerwowego i immunologicznego, wspierając ten ostatni w zwalczaniu wirusów i bakterii.
Żelazo- zapotrzebowanie dzienne
Dawka dobowa żelaza uzależniona jest od płci, wieku i stanu zdrowia. Wygląda to następująco:
- dzieci od 1 do 3 roku życia- 7 mg/dobę,
- dzieci od 4 do 12 roku życia- 10 mg/dobę,
- dzieci od 13 roku życia: 12 mg/dobę dla chłopców, 15 mg/dobę dla dziewczynek,
- kobiety do 50 roku życia 18 mg/dobę,
- mężczyźni 10 mg/dobę,
- kobiety ciężarne i sportowcy do 27 mg/dobę.
Pamiętaj o tym, że żelazo jest pierwiastkiem trudno przyswajalnym, wchłaniane jest ono zaledwie w 10% z dostarczanej do organizmu porcji.
Niedobór żelaza w organizmie
Początkowe symptomy niedoboru żelaza to:
- przyspieszona praca serca,
- zasłabnięcia, które spowodowane są niedostatecznym dotlenieniem organizmu.
Przewlekłe deficyty prowadzą do:
- niedokrwistości,
- zmniejszona wydolność organizmu,
- zaburzenia snu z pogorszeniem jego jakości,
- zła kondycja psychiczna,
- pogorszenie funkcji kognitywnych,
- zanik miesiączek,
- zła kondycja włosów,
- pogorszenie kondycji paznokci i skóry.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza
Niedokrwistość znana też pod nazwą anemii, spowodowana jest głównie niedoborem żelaza w organizmie. Deficyt żelaza powoduje zmniejszony rozmiar czerwonych krwinek co automatycznie powoduje zmniejszenie zawartości hemoglobiny. Do objawów niedokrwistości zaliczają się:
- bardzo blada cera,
- ogólne uczucie osłabienia,
- wygładzona powierzchnia języka i uczucie pieczenia,
- przesuszona skóra,
- gorsza kondycja skóry,
- łamliwość włosów,
- nadmierne wypadanie włosów,
- w skrajnych przypadkach mogą być zaburzenia i spaczenia apetytu. Apetyt może być ukierunkowany na rzeczy niejadalne np. szminka do ust lub kreda.
Kto jest zagrożony niedoborem żelaza?
Są sytuacje, które predysponują do deficytów żelaza w organizmie. Należą do nich:
- zaburzone przyswajanie żelaza,
- weganie i wegetarianie,
- osoby niedożywione,
- osoby ze źle zbilansowaną dietą,
- osoby z zaburzeniami odżywiania np. anorektycy czy bulimicy.
Żelazo możemy też tracić w różnych sytuacjach np. kobiety w trakcie miesiączki, szczególnie kiedy są bardzo obfite i długotrwałe; krwawienia z przewodu pokarmowego przy urazach, krwawieniach z wrzodów przewodu pokarmowego czy żylaków. Kobiety obficie miesiączkujące, chorzy na choroby wrzodowe układu pokarmowego powinny regularnie suplementować żelazo. W trakcie ciąży, kobiety mają zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek, dlatego żelazo dla kobiet w ciąży dostępne w naszym sklepie jest stworzone z myślą o ich potrzebach.
Nadmiar żelaza
Czasem w bardzo rzadkich przypadkach można doprowadzić do przedawkowania żelaza. Dotyczy to osób beztrosko zażywających suplementów w ilościach wyższych niż zaleca producent. Ryzyko przedawkowania dotyczy także osób, które spożywają nadmierne ilości czerwonego mięsa. Jest też choroba o nazwie hemochromatoza, która powoduje nadmierne gromadzenie zapasów żelaza w organizmie. Objawy hemochromatozy na początku przebiegu choroby podobne są do objawów niedoboru żelaza, czyli przewlekłe zmęczenie i osłabienie ogólne organizmu. Wraz z postępem choroby dołączają spadek masy ciała, zanik owłosienia łonowego, bóle w stawach, obniżenie libido.
Jak sprawdzić poziom żelaza we krwi?
Najprostszą metodą jest wybrać się do najbliższego punktu pobrań krwi i wykonać badania. To prosty i niedrogi test dostępny w każdym laboratorium medycznym. Badanie powinno być wykonane w godzinach porannych na czczo.
Naturalne źródła żelaza
Do naturalnych źródeł żelaza należą:
- produkty roślinne (kakao, szpinak, natka pietruszki, tofu, płatki owsiane, rośliny strączkowe, gorzka czekolada, nasiona, pestki, pieczywo pełnoziarniste);
- produkty zwierzęce (wątroba, nerki, serce, mięso wołowe, drób, skorupiaki, ryby, małże, mięczaki).
Aby dostarczyć sobie jak największą ilość żelaza, należy łączyć produkty zwierzęce z roślinnymi
Kto powinien suplementować żelazo?
Nasz sklep w ofercie ma następujące preparaty z żelazem:
- żelazo dla dzieci,
- żelazo dla niemowląt,
- witaminy dla dzieci z żelazem,
- żelazo kapsułki,
- żelazo w płynie dla dzieci,
- żelazo tabletki,
- żelazo spray.
Jak już wspominaliśmy żelazo w ciąży jest bardzo istotnym pierwiastkiem i nie należy pomijać go w planach suplementacyjnych. Sportowcy, osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, kobiety z nadmiernymi krwawieniami miesiączkowymi oraz honorowi dawcy krwi także są zaliczone do grupy osób, dla których suplementacja jest wskazana. Nasz sklep z suplementami w ofercie ma żelazo preparaty najwyższej jakości od sprawdzonych producentów z odpowiednimi certyfikatami jakości. Zwróć uwagę na to, czy suplement zawiera jeszcze pierwiastki ułatwiające przyswajanie żelaza np. witaminę C.
Żelazo dla dzieci
Dzieciom często podaje się żelazo profilaktycznie, np. w przypadku nawracających krwawień, problemów z układem pokarmowym lub w okresie szybkiego wzrostu. Na rynku dostępne są różne formy żelaza dla dzieci, takie jak krople, spraye i syropy, które są łatwiejsze do przyjmowania niż tabletki lub kapsułki.
Żelazo w ciąży
Kobiety w ciąży powinny dziennie przyjmować 27 mg żelaza, aby uniknąć wystąpienia wad rozwojowych u płodu, zahamowania jego wzrostu i przedwczesnego porodu. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wprowadzenie suplementu diety bogatego w żelazo od 16. tygodnia ciąży. Niedobór tego pierwiastka może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia matki i dziecka.
Żelazo dla niemowlaka
Suplementacja żelazem jest zalecana dla niemowląt z niską wagą urodzeniową, wcześniaków, dzieci z ciąży bliźniaczej oraz w sytuacji obniżonego stężenia hemoglobiny matki. Europejska Societas Pediatrica Gastroenterologica, Hepatologica i Nutricja (ESPGHAN) nie rekomenduje stosowania żelaza u zdrowych noworodków.
Cena suplementów z żelazem
Żelazo - cena preparatów uzależniona jest od producenta, objętości dawki i postaci leku. Jesteśmy pewni, że znajdziesz u nas produkt odpowiadający wszystkim Twoim wymaganiom. Zapraszamy do zapoznania się z cała oferta naszego sklepu.
Źródła:
- A. Pleskaczyńska, Zapobieganie niedoborowi żelaza i leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza u niemowląt i małych dzieci, "Pediatria po Dyplomie" 2017 nr 6.
- M. Jarosz i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
- M. Mekus, W. Respondek, Żelazo - niezbędny składnik pokarmowy, "Żywienie i Metabolizm" 2013, t. 40, nr 1.
- Podolak-Dawidziak M., Solnica B.: Badania w niedokrwistościach. [w:] Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych. P. Gajewski (red.), Kraków, Medycyna Praktyczna, 2012, 1548-1558.