ZdrowoStylowo.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wykorzystaj Kod Rabatowy TOP5 Na Pierwszy Zakup ❤️ 

Darmowa Dostawa od 249zł! 🎁 Paczkomatem

Kupuj i Zbieraj Punkty Na Przyszłe Rabaty⭐️

Dlaczego ZdrowoStylowo?

Jod jest ważnym składnikiem odżywczym pomagającym w utrzymaniu zdrowia i działającym też profilaktycznie przeciwko wielu schorzeniom. Od jego prawidłowego poziomu w organizmie uzależniona jest prawidłowa funkcjonalność tarczycy, oddziaływuje on zarówno na psyche, jak i na somę. W jakich sytuacjach wskazane jest sięgnięcie po suplementy z jodem? W jakich postaciach jest dostępny w sprzedaży? O wszystkim dowiesz się z poniższego tekstu.

JOD

ALINESS Jod (jodek potasu) 200 µg / 400 µg x 200 Vege tabs ALINESS Jod (jodek potasu) 200 µg / 400 µg x 200 Vege tabs
Producent: Aliness
Cena: 29,90 zł
( 1 szt. = 0,15 zł )
szt.
zobacz więcej
DR JACOBS Jod 20 ml DR JACOBS Jod 20 ml
Producent: Dr. Jacobs
Cena: 29,00 zł
( 1 l = 1 450,00 zł )
szt.
zobacz więcej
DR MERCOLA JOD 1,5 MG 30 kaps. DR MERCOLA JOD 1,5 MG 30 kaps.
Producent: Dr Mercola
Cena: 59,00 zł 68,00 zł
( 1 szt. = 1,97 zł )
szt.
zobacz więcej
 • promocja
 • nowość
GEONATURALS, SILICA IODINE - Krzem 100mg + Jod 150 µg GEONATURALS, SILICA IODINE - Krzem 100mg + Jod 150 µg
Producent: GeoNaturals
Cena: 64,90 zł
( 1 l = 129,80 zł )
szt.
zobacz więcej

Jod- informacje

Ilość jodu w całym organizmie człowieka wynosi od 20 do 50 mg, z czego około 75 procent zmagazynowane jest w tarczycy. Tarczyca jest narządem leżącym u podstawy szyi, zbudowanym z dwóch płatów połączonych cieśnią. Hormony tarczycy działają stymulująco na przemianę materii, tj. zwiększają syntezę białka oraz nasilają zużycie tlenu w komórkach. Dobowe zapotrzebowanie na jod dla człowieka dorosłego wynosi 150-300 mikrogramów. Ta ilość zapewnia właściwe funkcjonowanie tarczycy, a tym samym wszystkich czynności organizmu regulowanych przez tarczycę.

Długotrwały niedobór jodu, występujący na terenach ubogich w jod w powietrzu i wodzie, może spowodować powiększenie tarczycy, czyli tzw. wola endemicznego z niedoboru jodu. Wole endemiczne może dawać dolegliwości wynikające z ucisku na tchawicę lub przełyk, a widać je jako uwypuklający się guz u podstawy szyi.

Utrzymujący się niedobór jodu w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na płód. Już w 12. tygodniu ciąży tarczyca płodu uruchamia własną syntezę hormonów, a potrzebny do tego jod pobiera z zapasów matki. Z kolei wzrost ilości estrogenów (hormonów kobiecych) w czasie ciąży obniża ilość aktywnych hormonów tarczycy. Utrzymujący się niedobór jodu może spowodować opóźnienie wzrastania i rozwoju mózgu u płodu.

Podsumowując, właściwa ilość jodu w organizmie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i całego organizmu. Niedobór jodu może skutkować poważnymi konsekwencjami, szczególnie w czasie ciąży. Dlatego też ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę jodu w codziennej diecie.

Jod – właściwości

Jod jest absolutnym "must have" dla poprawnej pracy tarczycy. Wykorzystywany jest do produkcji hormonów FT3 (trijodotyroniny) oraz FT4 (tyroksyny). Hormony tez są niezbędne do pracy wielu narządów w naszym organizmie i do prawidłowego wzrostu młodego człowieka. Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi jodu w odpowiedniej ilości, aby ten mechanizm nie został zaburzony niedoborami. Właściwości jodu wykraczają także poza pracę tarczycy. Wydzielanie odpowiedniej ilość FT3 i FT4 zapewnia równowagę w gospodarce hormonalnej całego organizmu. A ta wpływa na pracę mięśni, serca, nerek czy mózgu. Hormony gruczoły tarczowego mają wpływ na metabolizm witamin, kwasów nukleinowych, węglowodanów, biorą udział w procesach syntezy enzymów, białka, lipolizy i dojrzewaniu komórek. Wykorzystywane także są w trakcie przebiegu procesów oddychania komórkowego i wytwarzania energii.

Jod – zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na jod uzależnione jest od płci wieku i stanu zdrowia. U osób zdrowych wygląda ono następująco:

 • od 0 do 6 miesięcy: 110 µg/ dobę; 
 • od 1 do 11 miesięcy: 130 µg /dobę; 
 • od 1 do 3 lat: 90 µg/dobę; 
 • od 4 do 6 lat: 90 µg/dobę; 
 • od 7 do 9 lat: 100 µg/dobę; 
 • od 10 do 12 lat: 120 µg/dobę;
 • od 13 do 15 lat: 150 µg/dobę; 
 • od 16 do 18 lat: 150 µg/dobę;
 • od 19 lat: 150 µg/dobę.

Jod – dawkowanie 

Dawkowanie preparatów z jodem przede wszystkim uzależnione jest od stanu zdrowia i ewentualnych wskazań lekarskich. Jeśli jesteś osobą zdrową, ściśle przestrzegaj informacji dołączonych do opakowania z preparatem. Jak już wiesz, u osób dorosłych zapotrzebowanie na jod to około 150 µg. Suplementacja jodu u kobiet w ciąży to wartość 220 µg, a w okresie laktacji średnio 290 µg.

Jod – skutki uboczne 

Jeśli rozważasz rozpoczęcie suplementacji preparatami z jodem, powinieneś znać skutki uboczne jodu, jeśli doprowadzisz do jego nadmiernej ilości w organizmie. Są one następujące: 

 • zmiany skórne,
 • nadczynność tarczycy,
 • alergia,
 • śluz w oskrzelach,
 • nagły spadek masy ciała, 
 • wypadanie włosów,
 • nadmierne pobudzenie,
 • ślinotok,
 • przy zażyciu bardzo dużej ilości jodu możesz doprowadzić do zatrucia, które objawi się silnym bólem brzucha, biegunki, nudności, wymiotów, zaburzeniami w pracy serca. Do tych objawów dojdzie pieczenie w jamie ustnej i żołądku oraz białkomocz.

Przy przyjmowaniu preparatów z jodem zwróć uwagę na to, co stosujesz w codziennym życiu. Źródłem jodu są; 

 • mleko,
 • inne suplementy diety,
 • sól jodowana, 
 • leki wykrztuśne zawierające Amiodaron,
 • niektóre z wodorostów,
 • krople do oczu zawierające jodek potasu lub jodek sodu,
 • jodyna używana na rany. 

Dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na zawartość spożywanych produktów.

Jod dla dzieci 

Jod jest bardzo ważny dla prawidłowego przebiegu rozwoju i zdrowia dziecka. Niedobory jodu u dzieci mają wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny. Dziecko z deficytami jodu może być przewlekle zmęczone, mieć wolniejszy metabolizm, problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych informacji, suchą skórę, być apatyczne oraz mieć zaburzoną koordynację ruchową.

Jod w ciąży

Suplementacja jodu u kobiet w ciąży jest jednym z gwarantów prawidłowego rozwoju płodu. Utrzymanie odpowiednich wartości jodu pozwoli płodowi na produkcję jego własnych hormonów gruczołu tarczowego. Jod warunkuje także neurologiczny rozwój płodu. Niewystarczająca jego ilość w ciąży może doprowadzić do poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, a także wrodzonego niedoboru jodu, za co dziecko zapłaci niedorozwojem umysłowym i niskim wzrostem.

 Tak jak już wcześniej wspominaliśmy zapotrzebowanie na jod u kobiet ciężarnych to 250 µg. Przypuszcza się, że takie zapotrzebowanie bardzo trudno pokryć, korzystając jedynie z dostępnego pożywienia. Rekomenduje się zażywanie tabletek z jodem w dawce 150 µg dziennie, jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę. Pozwoli to na zgromadzenie zapasów, które są konieczne do zwiększonej produkcji tyroksyny w pierwszych tygodniach ciąży.

Preparaty z jodem 

Nasz sklep oferuje preparaty z jodem w kapsułkach, jodem do picia, jodem w tabletkach w różnych stężeniach, od różnych producentów i w różnych stężeniach. 

Jod – tabletki 

Tabletki z jodem to na przykład produkt: ALINESS Jod (jodek potasu) 200 µg / 400 µg x 200 Vege tabs.

Jod – kapsułki 

Jod w postaci kapsułek to produkt: Jod Dr Jacob's Probio- 90 kapsułek.

Jod w płynie

Jod w płynie występuje w postaci produktu: GeoNaturals Silica Iodine- 500 ml.

Jod w kroplach 

Przykładowy suplement jodu w kroplach to Jod Dr Jacob's krople- 20 ml.

Jod – cena

Jeśli szukasz preparatów z jodem dla dzieci lub dorosłych, w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór produktów o różnych cenach i formach. Dr Jacob’s Jod w w kapsułkach kosztuje 69,99 zł, a Aura Herbals Jodadrop to wydatek rzędu 37,90 zł. Jeśli wolisz jod w płynie, Invex Remedies Silor kosztuje 92,90 zł za 500 ml. Inne opcje to Life Extensions Sea Iodine (60 kapsułek, 36,90 zł), ForMeds Bicaps Kelp (60 kapsułek, 28,90 zł) oraz Jod Swanson (250 tabletek, 20,90 zł). W naszej ofercie znajdziesz także inne witaminy i minerały oraz suplementy diety na każdą kieszeń. Nie zapomnij sprawdzić naszych PROMOCJI!
Jod ma także wpływ na rozwój intelektualny nieletnich. W przypadku stwierdzenia jego zbyt niskiego poziomu w organizmie najmłodszych warto rozważyć wdrożenie suplementacji – na rynku dostępnych jest wiele praktycznych preparatów z jodem dla dzieci, np. w kroplach czy płynie.

źrodła :

https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf Jarosz M., Normy żywienia dla populacji polskiej, IŻŻ, Warszawa, 2017. Socha J, Piotrowska-Jastrzębska J, Socha P: Niedobory żywieniowe jodu – konsekwencje kliniczne. Nowa Pediatria 2004, 1: 36-40. Pencharz P.B., Young V.R., Protein and amino acids, [w:] Present knowledge in nutrition, [red.] B. A. Bowman, R. M. Russel, ILSI Press, Washington DC, 2006. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA), Scientific opinion on Dietary Reference Values for iodine, EFSA Journal, 2014, 12, 5, 3660. Bath S.C., Steer C.D., Golding J. i wsp., Effect of inadequate iodine status in UK pregnant women on cognitive outcomes in their children: results from the Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC), Lancet, 2013, 382, 9889, 331–337. Bougma K., Aboud F.E., Harding K.B. i wsp., Iodine and mental development of children 5 years old and under: a systematic review and meta-analysis, Nutrients, 2013, 5, 4, 1384–1416. Zimmermann M.B., The effects of iodine deficiency in pregnancy and infancy, Paediatr. Perinat. Epidemiol., 2012, 26, Suppl. 1, 108–117. Scientific Committee on Food, Scientific Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, Tolerable Upper Intake Levels for Vitamins and Minerals, EFSA, 2006. Glineor D.: The regulation of thyroid function during normal pregnancy: importance of the iodine nutrition status. Best Pract. Res. Clin. Endocrinol. Metab. 2004; 18: 133–152.

Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl