Dlaczego My?
Działamy od 2013 roku, mamy więc już ponad 10 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty pochodzą prosto od producenta, więc masz pewność co do oryginalności.
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 199 zł!

Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Minerały dla seniorów




Minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i do utrzymania zdrowia na odpowiednim poziomie. Organizm ludzki jest w stanie wytwarzać samodzielnie niektóre składniki odżywcze, ale większość z nich musi być dostarczana wraz z dietą. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór diety. Do grupy minerałów należą między innymi cynk, żelazo i wapń. Jeśli należysz już do grupy seniorów lub masz seniora w najbliższym otoczeniu miej na uwadze, że wiek ten wymaga większej niż zazwyczaj ilości substancji odżywczych i niestety nie zawsze można je dostarczyć wraz z dietą. Dlatego warto rozważyć dodatkową suplementację i wdrożyć minerały dla seniora.
Jakie minerały dla osób starszych warto wybrać?
Najczęściej polecanymi dla seniorów są specyfiki, które wesprą pracę stawów i kości, a także układu sercowo-naczyniowego. Kości seniorów należy wspierać preparatami z wapniem w składzie. Wapń jest składnikiem budulcowym kości, wzmacnia je i zmniejsza ryzyko wystąpienia złamań. W przypadku niedoboru wapnia kości mają większą podatność na urazy mechaniczne i złamania.
Kolejnym następstwem niedoboru wapnia jest choroba zwana osteoporozą. Na osteoporozę bardziej narażone są kobiety w podeszłym wieku, spowodowane jest to dużym ograniczeniem produkcji hormonów po okresie menopauzalnym. Według szacunków w Polsce jest około 2 miliony osób chorych na osteoporozę. Kolejną funkcją wapnia jest czynny udział w procesie krzepliwości krwi oraz w mechanizmie skurczu mięśni. Wapń umożliwia wydajną pracę mięśni. Zapotrzebowanie na wapń u kobiet po 50 roku życia i u mężczyzn po 65 roku życia to 1200 mg wapnia.
Minerały dla seniora - co powinny zawierać
Minerały dla seniorów powinny mieć w składzie także żelazo. Pierwiastek ten będzie wspomagać pracę całego układu krążenia. Uczestniczy on także w procesie powstawania hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Hemoglobina odpowiada za wiązanie cząsteczek tlenu i rozprowadzanie go po całym organizmie. Żelazo stymuluje także produkcję czerwonych krwinek. Skutkuje to tym, że zwiększa się ilość przekaźników tlenu w organizmie. Zapobiega to niedotlenieniu tkanek, przeciwdziała występowaniu anemii i ogólnego osłabienia organizmu.
Osoby będące na diecie bezmięsnej są szczególnie narażone na niedokrwistość. Żelazo powinno być podawane na czczo, gdyż wtedy jest jego największa bioprzyswajalność. Z kolei magnez zapewni prawidłowy rytm pracy mięśnia sercowego, wapń wzmocni kości. Dlatego też pierwiastki te są szczególnie polecane seniorom. Magnez wpływa także na poprawę pracy mózgu, wspomaga procesy pamięciowe, przeciwdziała bolesnym skurczom mięśni, poprawia także witalność organizmu.
Wymienione minerały, czyli wapń, potas i żelazo są bardzo ważnymi minerałami, które są szczególnie ważne dla organizmu seniora. Żelazo wpływa na produkcje składników krwi, przeciwdziała miażdżycy oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu. Żelazo zjesz w następujących produktach: wątróbce, gorzkiej czekoladzie, czerwonym mięsie i otrębach pszennych. Wapń wspomagający układ kostny wzmocni także uzębienie, zjesz go w zielonej pietruszce, brokułach, kapuście gotowanej, owocach i płatkach owsianych.
Magnez dla seniorów
Magnez to jeden z głównych pierwiastków niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Ma wpływ na gęstość i wzrost kości, wpływa na prawidłowy rytm serca oraz na gęstość tkanki kostnej.
Magnez jest także pierwiastkiem, którego niedobory ma sporo osób starszych, którzy dostarczają go sobie w diecie w o wiele mniejszych ilościach niż zalecane. To, w jaki sposób wchłaniane są jony magnezu, zależy od jego chemicznej postaci, formy rozpuszczalności w wodzie, obecności innych związków, które mogą wspomagać wchłanianie oraz od sposobu jego przyjmowania.
W sprzedaży dostępne jest wiele preparatów z zawartością magnezu, mogą różnić się ilością jonów magnezu, dodatkiem witaminy B6 lub występować kompleksowo w pełnym zestawie witamin i minerałów. Podstawowa różnica, jeśli chodzi o sam magnez to taka, jakie sole nieorganiczne magnezu zawiera dany specyfik. Mogą to być: chlorek magnezu, tlenek magnezu, siarczan magnezu, węglan magnezu. Są także sole organiczne: mleczan magnezu, glukonian magnezu, asparaginian magnezu i cytrynian magnezu.
Wapń dla seniora
Wapń wchodzący w skład budulca kostnego kości i uzębienia jest także aktywatorem enzymów, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Jako że osoby w podeszłym wieku są grupą szczególnie narażoną na niedobory wapnia powinny posiłkować się suplementami z jego zawartością. Tak, aby nie doprowadzić do jego niedoborów.
Jeśli niedobory już występują warto sięgnąć po naturalne minerały dla seniora zawierające cytrynian wapnia. Mają one największą bioprzyswajalność. Dostępne są w postaci płynnej i w tabletkach. Jeśli zdecydujesz się na formę płynną będzie ona łagodniejsza dla ścian przewodu pokarmowego, nie doprowadzi do podrażnień. W sprzedaży są także preparaty zawierające węglan wapnia, który jest dobrze wchłanialny, ale nie tak jak cytrynian wapnia. Węglan wapnia zażywa się w trakcie posiłku, ponieważ potrzebuje większej ilości kwasu żołądkowego do strawienia.
Inne postacie wapnia w preparatach to: glukonian wapnia, mleczan wapnia i fosforan wapnia. Niestety procentowa zawartość jonów wapnia jest bardzo mała, co wiąże się z koniecznością zażywania większej ilości tabletek. Co nie jest rozwiązaniem ani ekonomicznym, ani wygodnym.
Podsumowanie
Osoby, które ukończyły 65 lat są w grupie ryzyka narażonej na niedobory minerałów i witamin. Jeśli nie można zapewnić odpowiedniej ich podaży w dobrze zbilansowanej diecie należy rozważyć suplementację, aby nie dopuścić do ich niedoborów.
Preparaty dla osób starszych powinny być zalecane przez lekarza, dawkowanie ich powinno być także z nim ustalone. Jest szczególnie ważne, żeby seniorzy nie decydowali się samodzielnie na żaden preparat. Jeśli cierpią na przewlekłe schorzenia i przyjmują leki na stałe to może dojść do powikłań w postaci niekorzystnych interakcji między przyjmowanymi lekami a suplementem diety.
Wybierając suplement diety dla seniorów należy zwrócić uwagę na:
- postać chemiczną, w jakiej jest składnik preparatu,
- jeśli magnez to najlepszy jest cytrynian magnezu
- jeśli wapń to najlepszy jest cytrynian wapnia,
- jeśli witamina D to najlepszy jest cholekalcyferol,
- jeśli witamina C to najlepszy jest kwas L-askorbinowy,
- ilość substancji czynnej, taka, aby nie przekraczała zalecanej dobowej dawki,
- jakie substancje towarzyszą danemu minerałowi,
- forma suplementu, taka, aby była jak najlepiej dostosowana do stanu zdrowia
Bibliografia:
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2682456/
www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17659898/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3889903/