ZdrowoStylowo.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Kup dowolne produkty DuoLife za min. 150 zł a otrzymasz gratis Herbal Body Care❤️

Darmowa Dostawa od 199zł! 🎁 Paczkomatem

Kupuj i Zbieraj Punkty Na Przyszłe Rabaty⭐️

Dlaczego My?

Opcje przeglądania

SUPLEMENTY DIETY DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ

Fetusan® plus Omega-3 72 kaps. Fetusan® plus Omega-3 72 kaps.
Cena:

149,00 zł

( 1 szt. = 2,07 zł )
szt.
zobacz więcej
DR JACOBS DHA-EPA wegańska  omegą 3 z alg 60 kaps. DR JACOBS DHA-EPA wegańska omegą 3 z alg 60 kaps.
Producent: Dr. Jacobs
Cena:

89,00 zł

( 1 szt. = 1,48 zł )
szt.
zobacz więcej
ALINESSF FemiForte dla kobiet x 60 vege caps ALINESSF FemiForte dla kobiet x 60 vege caps
Producent: Aliness
Cena:

59,90 zł

( 1 szt. = 1,00 zł )
szt.
zobacz więcej
ALINESS Methylo Folian 5-mthf 600 μg x 100 caps VEGE ALINESS Methylo Folian 5-mthf 600 μg x 100 caps VEGE
Producent: Aliness
Cena:

39,90 zł

( 1 szt. = 0,40 zł )
szt.
zobacz więcej
ALINESS Folian dla kobiet w ciąży 800 µg x 60 tabletek ALINESS Folian dla kobiet w ciąży 800 µg x 60 tabletek
Producent: Aliness
Cena:

29,90 zł

( 1 szt. = 0,50 zł )
szt.
zobacz więcej

Jakie suplementy dla kobiet przed i w czasie ciąży będą odpowiednie?

 Ciąża to szczególny okres, kiedy ciało przyszłej mamy wymaga szczególnej troski. Dlatego konieczne jest przyjmowanie odpowiedniego suplementu diety, który pomaga uzupełnić dziecko w najlepsze witaminy w ciąży i pierwiastki śladowe niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego samopoczucia mamy. Sprawdź, jakie suplementy dla kobiet w ciąży warto stosować oraz jakie są najlepsze witaminy dla kobiet w ciąży.

Czy brać suplementy w ciąży?

Wiesz już, że w ciąży trzeba o siebie dbać. Poza zdrową dietą, wyrobieniem właściwych nawyków i dużą ilością odpoczynku, należy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy w ciąży i składników odżywczych, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie i zdrowie ciężarnej. Potwierdzone rzetelnymi badaniami. Witaminy dla kobiet w ciąży najlepsze to najpopularniejszy kwas foliowy, inne witaminy z grupy B, cholinie, witaminy D3żelazowapń i jod. Zapotrzebowanie na te składniki wzrasta szczególnie w okresie ciąży. Warto również podkreślić, że potrzeby energetyczne organizmu przyszłej matki zmieniają się również wraz z postępującymi tygodniami ciąży, a więc wraz z rozwojem dziecka. Więcej kalorii jest potrzebnych do rozwoju samego płodu, a także łożyska i tkanek matki. W pierwszym trymestrze ciąży zalecana jest dodatkowa dawka 150 kcal dziennie na cały metabolizm. W drugim trymestrze ciąży zajmujemy się głównie rozwojem tkanek matki, w tym gruczołów sutkowych i tkanki tłuszczowej, więc zapotrzebowanie energetyczne jest jeszcze większe – około 360 kcal dziennie w stosunku do całego metabolizmu. Z kolei trzeci trymestr ciąży wymaga do 475 kcal dodatkowego odżywiania dziennie w ciągu całego metabolizmu. 

Od kiedy suplementy w ciąży?

Od kiedy brać witaminy w ciąży? Badania kilku grup kobiet przed ciążą i w jej trakcie wykazały, że niektóre z nich mają niedobory żywieniowe. Niedobory to głównie brak białka, kwasu foliowego, witaminy D, witaminy A, witaminy E oraz żelaza, jodu, magnezu i wapnia. Stwierdzono również, że dieta kobiet w ciąży zawiera zbyt mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3-6-9). Dlatego w wielu przypadkach zaleca się suplementację i witaminy dla planujących ciążę, a także w okresie ciąży, jak i w trakcie, a czasem witaminy po ciąży. W zależności od niedoborów – ich rodzaju, rozległości – taką suplementację wprowadza się przed lub w trakcie planowanej ciąży. Aby na bieżąco monitorować możliwy zakres niedoborów zdrowotnych i żywieniowych, zaleca się regularne wykonywanie przynajmniej podstawowych badań krwi, aby szybko je zwalczyć.
Odpowiednia suplementacja żywieniowa w czasie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo pomyślnego przebiegu ciąży i zmniejsza ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej, a nawet śmierci okołoporodowej. Lekarze zalecają indywidualnie wiele suplementów dla kobiet w ciąży, aby przeprowadzić kobiety przez ten wyjątkowy proces. I okazało się, że około 1/5 kobiet w ciąży stosuje różne suplementy dla ciężarnych bez konsultacji ze specjalistą.

Naturalne suplementy dla kobiet w ciąży

Zazwyczaj kobiety w ciąży stosują preparaty wieloskładnikowe. Jeśli jest to suplement diety przeznaczony dla kobiet w ciąży, stosowany zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie powinno wystąpić ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ponieważ różne suplementy w ciąży pan tabletka  (nie tylko dla kobiet w ciąży) są bardzo łatwo dostępne , warto przed sięgnięciem po nie skonsultować się z ekspertem. Fakt, że są one tak szeroko dostępne, powinien zwiększyć naszą czujność ani nie wierzyć, że są to produkty całkowicie bezpieczne. Warto wspomnieć też o innym aspekcie – często bowiem nie przywiązujemy wagi do naszej diety i trybu życia, a niedobory chcemy uzupełnić suplementami diety. Nie do końca tak – pamiętajmy, że najważniejsze są naturalne „dodatki”, czyli wszystkie składniki odżywcze znajdujące się w żywności, w tym owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i produkty mleczne. Tylko wtedy, gdy dieta jest zbilansowana i z jakiegoś powodu nadal nie ma możliwości uzupełnienia niedoborów lub zaspokojenia zapotrzebowania na dany składnik poprzez dietę – wtedy należy sięgać wyłącznie po wysokiej jakości suplementy diety.

Suplementy przed ciążą (wspomagające)

Kwas foliowy należy przyjmować co najmniej 400 μg dziennie. Należy do witamin z grupy B, znana jest również jako folian lub witamina B9. Organizm ludzki nie jest w stanie sam jej wytworzyć, dlatego musi być dostarczana z codziennym pokarmem lub suplementami. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego czy narządów rozrodczych oraz reguluje rozwój komórek nerwowych. Jest także niezbędnym czynnikiem wzrostu i prawidłowego rozwoju. Co ważne, jest również jednym z elementów syntezy DNA – ważnej dla wzrostu komórek tworzących nowe tkanki i narządy w pierwszych miesiącach ciąży. Kwas foliowy reguluje również metabolizm homocysteiny, a wysokie stężenie może powodować opóźnienie wzrostu płodu oraz zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych, takich jak rozszczep podniebienia, zespół Downa czy wady cewy nerwowej.

Suplementacja przed ciążą kwasu foliowego i we wczesnym jej okresie może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób, dlatego należy wybierać produkty o wysokim stężeniu. Witaminy B6 i B12 sprzyjają również prawidłowemu wchłanianiu folianów i obniżają poziom homocysteiny, dlatego warto zadbać również o ten poziom. Co ciekawe, suplementy diety zawierające kwas foliowy charakteryzują się dużo lepszą stabilnością tego związku niż ta występująca w warzywach. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden punkt związany z kwasem foliowym.

Wykazano, że nawet połowa kobiet może mieć obniżoną aktywność enzymu MTHFR, co oczywiście oznacza zmniejszoną zdolność organizmu do wchłaniania kwasu foliowego. Gen odpowiedzialny za ten enzym można już ogólnie zbadać. Jeśli okaże się, że kobieta cierpi na tę niechcianą mutację genu, zaleca się podanie aktywnych form folianu (sól L-wapniowa) oprócz 400 mikrogramów kwasu foliowego (czyli ilości zalecanej w czasie ciąży). -metylotetrahydrofolian. Cholina to związek chemiczny, który odgrywa czołową rolę w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego. Pobudza kontrolę impulsów nerwowych w mózgu dziecka oraz obniża poziom kortyzolu, czyli tzw. hormon stresu. Zbyt duża jej ilość może prowadzić do przyszłego ryzyka choroby kulturowej dziecka, więc suplement choliny ma długotrwały efekt, staraj się stosować go w łatwo przyswajalnej formie.

Suplementy diety przed ciążą - co jeszcze warto wiedzieć ?

Niedobór żelaza u matki może później powodować zaburzenia ruchowe u dziecka. W związku z tym kobiety z obniżonym poziomem tego pierwiastka narażone są na anemię lub zespół złego wchłaniania, powinny suplementować ten pierwiastek od dziewiątego tygodnia ciąży oraz brać witaminy dla kobiet karmiących piersią. Dobrym wyborem są suplementy diety, których składniki wspomagają wchłanianie żelaza. Młode mamy nie powinny również zapominać o podawaniu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D3, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki mineralnej i fosforanowej. Uzupełniona przez matkę zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z tym niedoborem, a tym samym minimalizuje możliwość rozwoju krzywicy, cukrzycy czy chorób autoimmunologicznych w przyszłości. Dzienna dawka to 1500-2000 IU dziennie, więc szukaj suplementów z wysokim czynnikiem aktywnym.

Zadbaj także o prawidłowy poziom hormonów tarczycy u dziecka, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju jego układu nerwowego i kości. Dodaj jod do codziennej diety i przyjmuj go w czasie ciąży. Witaminy dla ciężarnych szczególnie witaminy typu A mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także wpływają na stan skóry, włosów, paznokci oraz działają przeciwnowotworowo. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może być szkodliwy dla płodu, dlatego nie warto przesadzać z dodatkiem tego związku, zwłaszcza jeśli w diecie przyszłej mamy znajdują się naturalne źródła witaminy A: produkty mleczne, jaja, olej z wątroby dorsza, inne części zwierząt.

Suplementy po ciąży

Matki w ciąży mogą odczuwać niedobory następujących składników, takich jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, magnez i wapń. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3-6-9) są podstawowym budulcem układu nerwowego, a także odgrywają ważną rolę we wzroku i układzie sercowo-naczyniowym. Są ważne już w czasie ciąży, ponieważ ich odpowiednia konsumpcja zmniejsza ryzyko wystąpienia takich zaburzeń jak przedwczesny poród, zaburzenia psychomotoryczne u rozwijającego się dziecka. Ponadto pozytywnie wpływają na wydłużenie czasu trwania ciąży oraz prawidłową masę urodzeniową dziecka. Najlepszym ich źródłem w pożywieniu są ryby morskie (tłuste), ale niestety nadal jemy ich zbyt mało. Dlatego wskazane jest rozpoczęcie żywienia uzupełniającego (np. olejem z wątroby dorsza) nie później niż w 20. tygodniu ciąży i kontynuowanie po porodzie. Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania enzymów organizmu, ma wpływ regulujący ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko depresji, apatii, chorób układu krążenia itp. Podczas ciąży i karmienia piersią zwiększa się ryzyko wystąpienia niedoborów tego składnika, dlatego zaleca się jego suplementację w ilości 200-1000 mg na dobę. Wapń jest znany jako najważniejszy składnik strukturalny kości i zębów. To samo dotyczy rozwijającego się dziecka.

Suplementy dla matek karmiących

Podczas karmienia piersią duża część wapnia jest przekazywana dziecku z organizmu matki, dlatego młoda mama narażona jest na brak tego składnika. Ta sytuacja z kolei wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia osteopenii lub osteoporozy w młodym wieku. Najlepszymi źródłami wapnia w pożywieniu są produkty mleczne i ryby (np. sardynki), mak niebieski. Jeśli jednak nie ma ich w codziennej diecie mamy, warto kontynuować suplementację wapnia w dawce 1200 mg dziennie w okresie karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że składniki takie jak szczawiany i fityniany, często występujące w zielonych warzywach liściastych i produktach pełnoziarnistych, mogą ograniczać i zapobiegać wchłanianiu wapnia. Dlatego suplementy diety zawierające ten składnik muszą być spożywane w pewnej odległości od pokarmów bogatych w te produkty. Pamiętaj, że stosując odpowiednie suplementy diety w czasie ciąży, dbasz o zdrowie swoje i dziecka.

Przede wszystkim jesteś spokojniejsza, a spokojna mama to szczęśliwe dziecko. Zapotrzebowanie na witaminy dla kobiet w ciąży i witaminy dla matek karmiących są zmienne i indywidualne. Ewentualne suplementy w ciąży należy omówić z lekarzem lub położną. Dodatkowo wraz z mijającymi tygodniami ciąży warto wrócić do tematu suplementów diety. Wynika to ze zmian zachodzących w poszczególnych trymestrach ciąży i wpływających na aktualne potrzeby organizmu ciężarnej. Suplementy diety dla kobiet w ciąży i witaminy dla kobiet karmiących bardzo się różnią, a przy odpowiednim doborze i terminowym stosowaniu ryzyko problemów okołoporodowych może być znacznie zmniejszone. Jednak żaden suplement diety nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety i aktywnego, higienicznego trybu życia.

Holder do góry
DuoLife Dr Jacobs Aliness Skoczylas
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl