ZdrowoStylowo.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Dlaczego My?

Opcje przeglądania
Kategorie
Producent
Cena
 • od
  do
Nowość
Promocja

Suplementy diety lit

ALINESS Lit 5 mg x 100 tabletek vege ALINESS Lit 5 mg x 100 tabletek vege
Producent: Aliness
Cena:

39,90 zł

( 1 szt. = 0,40 zł )
zobacz więcej

Lit jest pierwiastkiem z grupy metali alkalicznych. Stosowany jest w przemyśle, a także w medycynie. Właściwości litu wykorzystywane są do ustabilizowania nastroju u osób chorych na depresję, czy chorobę afektywną dwubiegunową. Stosowany jest głównie w psychiatrii. Z poniższego tekstu dowiesz się o sposobach dawkowania litu, o tym, czy powinno się go suplementować. Dowiesz się także, w jakich formach dostępny jest w naszej ofercie i ile kosztują preparaty z litem.

Lit – właściwości 

Lit zaskakuje swoimi właściwościami. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, list wykorzystywany jest głównie w psychiatrii. Jest jednym z najstarszych znanych substancji wykorzystywanych do leczenia psychicznych schorzeń i dostępnych nadal na rynku. Przeprowadzone badania pokazują, że preparaty z litem w składzie są uzupełnieniem terapii w trakcie leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Polega ona na skrajnych nastrojach od euforii do głębokiej depresji z maniami. Suplementy z litem likwidują także część objawów w przebiegu schizofrenii, nerwic i ADHD. 

To nie wszystkie zalety litu. Pierwiastek ten ma działanie neuroprotekcyjne oraz zmniejsza skutki stresu oksydacyjnego. Trwają badania w kierunku oddziaływania litu na łagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Łączy się też lit z działaniem regulującym poziom glukozy we krwi, usprawnianiu układu sercowo-naczyniowego, neutralizowaniu stanów zapalnych. Niektóre źródła podają, że zastosowanie preparatu z litem zmniejsza natężenie bólu w przebiegu migren i klasterowych bólach głowy.

W ramach ciekawostki, miejsca, w których są ujęcia wody bogatej w lit odnotowuje się mniejszą ilość agresji, przemocy. Co skutkuje o wiele mniejszą liczebnością popełnianych przestępstw, nadużywaniem czy stosowaniem substancji psychoaktywnych i co za tym idzie w efekcie mniejszą ilością aresztowanych ludzi. Prócz tego stosowanie litu przekłada się mniejszą liczbę dokonanych samobójstw. Najprawdopodobniej spowodowane jest to zwiększeniem produkcji serotoniny i dopaminy w mózgu osób przyjmujących preparaty z litem. 

Do naturalnych źródeł litu zalicza się następujące produkty: ryby, rośliny psiankowate, różowate, goździkowate, warzywa, zboża, lecznicze mineralne wody. Znajdziesz go na przykład w ziemniakach, papryce czy w pomidorach. Jeśli stwierdzono u Ciebie niedobór litu możesz rozpocząć suplementację litem. Preparaty z litem dostępne w naszym sklepie są pod postacią kapsułek lub tabletek. Dawkowanie litu powinno przebiegać ściśle według zaleceń producenta preparatu, lub wskazań lekarskich. Nie możesz sam decydować o tym, jakie dawki litu przyjmować, ponieważ w przypadku nadmiaru dotkną Cię skutki uboczne litu, do którego nadmiaru doprowadziłeś. 

Jeśli postanowiłeś zamiast tabletek czy kapsułek pić wodę leczniczą z zawartością litu pamiętaj, aby pić ją pół godziny przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku. W żadnym wypadku nie pij w trakcie spożywania posiłku. 

Pomimo wielu zalet, jakie wykazuje lit, zanim rozpoczniesz jego suplementację skontaktuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednie badania, aby określić poziom litu. Na tej podstawie lekarz powinien określić zasadność i dawkowanie litu. W czasie wizyty u lekarza należy określić możliwe przeciwwskazania do przyjmowania litu. 

Jak wygląda standardowe dawkowanie litu? Jak objawia się jego deficyt lub nadmiar? 

Lit – zapotrzebowanie 

Zapotrzebowanie na lit w organizmie zdrowej osoby to około 1 mg dziennie. Osoby dializowane, młodzież i dzieci mają nieco zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dokładna dawka powinna być ustalona przez specjalistę. Nie decyduj o dawkach samodzielnie.

Lit – dawkowanie 

Dawkowanie litu uzależnione jest od tego, w jaki preparat jesteś zaopatrzony lub jaki zamierzasz zakupić. Jeśli Twój wybór padł na preparat firmy Lit Aliness wystarczy jedna tabletka dziennie, podobnie jak w przypadku Lithium Orotate wyprodukowanego przez firmę Swanson. Tu lit występuje w postaci kapsułki. Natomiast jeśli masz jakiekolwiek właściwości jak dawkować lit skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 Niedobór litu

Niedobór litu w organizmie niesie ze sobą szereg następujących następstw:

 • zaburzenia snu,
 • duże wahania nastroju,
 • agresja psychiczna i fizyczna,
 • zwiększona podatność na uzależnienia, 
 • zaburzenia osobowości.

Suplementy z litem

Suplementy z litem są stosowane głównie w kontekście zdrowia psychicznego. Lit jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. W medycynie, lit jest często stosowany w leczeniu zaburzeń nastroju, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa.

Suplementy z litem są dostępne w różnych formach, w tym tabletki i kapsułki. Są one szczególnie ważne dla osób, które mogą mieć niedobór tego minerału, takich jak osoby z zaburzeniami nastroju, które mogą potrzebować dodatkowego wsparcia.

Podobnie jak w przypadku innych suplementów, stosowanie suplementów z litem powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Lit jest substancją, która wymaga precyzyjnej dawki i regularnego monitorowania, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji litem.

Na koniec, warto pamiętać, że zdrowa, zrównoważona dieta i styl życia są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia psychicznego. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.

Lit – skutki uboczne 

Objawy uboczne przedawkowania litu objawiają się w układzie pokarmowym i są to: nudności, wymioty, metaliczny posmak w jamie ustnej, bóle w obrębie jamy brzusznej, wzmożone pragnienie biegunka; w układzie nerwowym manifestują się przez: drżenie rąk, osłabienie, znużenie, zawroty głowy; w układzie moczowym: częstym objawem jest częstomocz. Bardzo często obserwuje się przyrost masy ciała. 

Nadmierna podaż litem czy to w postaci kapsułek, tabletek czy innych suplementów diety z jego zawartością w skrajnych przypadkach prowadzi do zatrucia organizmu, dużej utraty owłosienia, arytmii serca, niedoczynności tarczycy poprzez rozregulowanie gospodarki hormonalnej, wzmożonego napięcia mięśniowego i zaburzenia pracy serca. Kolejnymi następstwami przedawkowania lity jest trądzik, wysypka, dezorientacja i niedokrwistość aplastyczna.

Lit – przeciwwskazania 

Podstawowym i oczywistym przeciwwskazaniem do przyjmowania litu jest alergia na ten pierwiastek lub występująca nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji towarzyszących w preparatach z litem. Osoby z przewlekłymi schorzeniami nerek, chorobą Parkinsona i chorobami tarczycy mogą go zażywać jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym i w dawkach przez niego wyznaczonych. Nie zaleca się suplementów z litem w kapsułkach i litem w tabletkach kobietom w ciąży, dzieciom poniżej dwunastego roku życia i osobom po przebytym zawale mięśnia sercowego.

Lit – preparaty 

Jeśli zależy Ci na suplemencie najwyższej jakości to nie mogłeś trafić lepiej. Dokładamy starań, aby każdy z dostępnych w naszej ofercie suplementów był najwyższej jakości i pochodził od sprawdzonych producentów posiadających odpowiednie certyfikaty. Z tego powodu bezpieczeństwo zażywania i jakość suplementów jest gwarancją naszego sklepu. Szukasz preparatu z litem w kapsułkach? Polecamy produkt firmy Swanson. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Z pewnością znajdziesz produkt dopasowany do Twoich potrzeb.

 Lit – kapsułki 

Lit w formie kapsułek to suplement diety, który coraz częściej jest stosowany w celu wsparcia zdrowia psychicznego oraz poprawy nastroju. Lit jest pierwiastkiem śladowym, który naturalnie występuje w organizmie człowieka i ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Choć najlepiej znany jest ze swojego zastosowania w leczeniu zaburzeń afektywnych, takich jak choroba dwubiegunowa, w mniejszych dawkach może być stosowany jako suplement diety wspomagający zdrowie psychiczne.

Kluczowe informacje o suplementacji litem w kapsułkach:

 • Zastosowanie: Lit w kapsułkach jest stosowany jako łagodny środek wspomagający w utrzymaniu stabilności emocjonalnej, poprawie nastroju oraz wspieraniu funkcji poznawczych. Może być również pomocny w redukcji stresu i poprawie jakości snu.

 • Dawkowanie: Dawkowanie litu w formie suplementu jest znacznie niższe niż dawki stosowane w leczeniu farmakologicznym. Zalecane dawki zależą od produktu i zazwyczaj są znacznie niższe niż te stosowane w terapii psychiatrycznej. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki podanej na opakowaniu.

 • Bezpieczeństwo: Choć lit w niskich dawkach jest uważany za bezpieczny dla większości osób, jego suplementacja powinna być przeprowadzana pod nadzorem lekarza, szczególnie u osób z chorobami nerek, serca czy zaburzeniami równowagi elektrolitowej.

 • Skutki uboczne: W niskich dawkach suplementacyjnych lit jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Nadmierne dawki mogą jednak prowadzić do skutków ubocznych, takich jak nudności, drżenie rąk, zwiększone pragnienie czy problemy z nerkami.

 • Interakcje: Lit może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z lekami przeciwnadciśnieniowymi, diuretykami czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Przed rozpoczęciem suplementacji konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Suplementacja litem w kapsułkach może być cennym wsparciem dla zdrowia psychicznego, ale powinna być stosowana rozważnie i najlepiej pod kontrolą specjalisty.

Preparat z litem w kapsułkach to: Swanson Orotan Litu- 60 kapsułek.

Lit – tabletki

Lit w formie tabletek jest stosowany zarówno w leczeniu farmakologicznym, jak i jako suplement diety. W psychiatrii, lit jest wykorzystywany głównie w terapii zaburzeń afektywnych, takich jak choroba dwubiegunowa, gdzie pomaga stabilizować nastrój i zapobiegać ekstremalnym wahaniom emocjonalnym. Jako suplement diety, lit w niskich dawkach może wspierać funkcje poznawcze, poprawiać nastrój oraz pomagać w utrzymaniu równowagi psychicznej.

Kluczowe aspekty stosowania litu w tabletkach:

 • Dawkowanie: W leczeniu psychiatrycznym dawki litu są ściśle kontrolowane i dostosowane indywidualnie przez lekarza. Jako suplement diety, lit podawany jest w znacznie niższych dawkach, jednak zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta oraz konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

 • Wsparcie psychiczne: Lit może przyczyniać się do poprawy stabilności emocjonalnej, zmniejszenia lęku i poprawy ogólnego samopoczucia. Jest cenny w zarządzaniu stresem i może wspierać zdrowie psychiczne.

 • Bezpieczeństwo: Stosowanie litu, zwłaszcza w wyższych dawkach farmakologicznych, wymaga regularnego monitorowania poziomu litu we krwi oraz funkcji nerek i tarczycy, ze względu na potencjalne skutki uboczne. W suplementacji niskodawkowej ryzyko to jest znacznie mniejsze, ale świadomość potencjalnych ryzyk jest ważna.

 • Skutki uboczne: Możliwe skutki uboczne stosowania litu obejmują m.in. wzmożone pragnienie, zwiększoną częstość oddawania moczu, drżenie rąk, zmęczenie czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

 • Interakcje lekowe: Lit może wchodzić w interakcje z innymi lekami, wpływając na ich skuteczność lub zwiększając ryzyko skutków ubocznych. Ważna jest więc dokładna konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania litu, szczególnie przy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków.

Preparat z litem w tabletkach to: Aliness Lit- 100 tabletek.

Lit – cena 

Cena litu w naszych preparatach wygląda następująco: za preparat z litem firmy Swanson zapłacisz 32,99 złotych a za suplement z firmy Aliness 39,90. Oprócz suplementów z litem sklep nasz w swojej ofercie posiada bardzo bogaty wybór innych produktów na przykład tran, adaptogeny, algi, probiotyki, witaminy, antyoksydanty i minerały. Dostaniesz u nas preparaty z magnezemselenemchromemcynkiem, wszelkiego rodzaju witaminy. Produkty w naszym sklepie są podzielone na kategorie, dzięki czemu nie będziesz mieć problemów z ich znalezieniem. Mamy wszystko, co potrzebne jest najmłodszym, młodzieży, kobieto w ciąży, sportowcom, seniorom. Część preparatów z naszej oferty skierowana i przystosowana jest również dla wegetarian. Kapsułki nie posiadają otoczki z żelatyny. Zapraszamy także do działu z Promocjami, który warto śledzić na bieżąco.

Źródła:
1. Leczenie litem – stan wiedzy na rok 2020, Janusz Rybakowski, Psychiatr. Pol. 2020; 54(6): 1047–1066. - Mechanizm działania jonów litu w ośrodkowym układzie nerwowym, Oliwia Gawlik, Jolanta Rabe-Jabłońska, Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 2008, 8(4), s.211-217.
2. Neuroprotective action of lithium in disorders of the central nervous system, Chi-Tso Chiu, De-Maw Chuang, HHS Author Manuscripts, PMC3172812.
3. Decreased risk of suicides and attempts during long-term lithium treatment: a meta-analytic review, Ross J Baldessarini, Leonardo Tondo, Paula Davis, Maurizio Pompili, Frederick K Goodwin, John Hennen, Bipolar Disord. 2006 Oct;8(5 Pt 2):625-39.
4. A Randomized, Double-Blind, Crossover Study of Methylphenidate and Lithium in Adults With Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder: Preliminary Findings, Marı ́a Flavia Dorrego, Lilia Canevaro, Gabriela Kuzis, Liliana Sabe, Sergio E. Starkstein, J Neuropsychiatry Clin Neurosci 14:3, Summer 2002.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl