Dlaczego ZdrowoStylowo?
Działamy od 2013 roku, mamy więc już ponad 10 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty pochodzą prosto od producenta, więc masz pewność co do oryginalności.
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł! - Paczkomat 24h

Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Suplementy na skurcze
















Osoby, które nigdy nie zaznały bolesnego skurczu mięśni należą do rzadkości. Większość z nas zna ból kurczącego się mięśnia. Ból ten może spaść na nas jak grom z jasnego nieba, może być bardzo intensywny, bolesny, utrudniający prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo często bagatelizujemy to zjawisko myśląc, że problem dotyczy tego konkretnego miejsca np. łydki czy stopy. Niestety bardzo często może być to objaw większego problemu zdrowotnego związanego bardzo często z nieprawidłową dietą, innych problemów zdrowotnych lub przewlekłego zmęczenia.
Dlaczego mięsień się kurczy?
Mięśnie w ciele człowieka pracują przez cały czas. Na część ich pracy mamy wpływ i możemy nimi świadomie kierować, natomiast druga część pracy mięśniowej odbywa się poza naszą świadomością. Praca ta uzależniona jest od układu nerwowego. Mięśnie dzielą się na mięśnie gładkie, poprzecznie prążkowane oraz na mięsień sercowy. Mięśnie gładkie wchodzą w skład budowy narządów wewnętrznych, ich praca nie jest zależna od naszej woli. Zadaniem mięśni poprzecznie prążkowanych jest utrzymanie naszego ciała w pozycji pionowej. Dzięki ich pracy jesteśmy w stanie się poruszać i wykonywać różne czynności. Zbudowane są z prążków zawierających włókna miozyny i aktyny. Włókna te nachodzą na siebie i albo kurczą się w czasie pobudzenia lub rozciągają w stanie spoczynku.
Minerały na skurcze
Do poprawnego funkcjonowania układu mięśniowego nasz organizm potrzebuje między innymi zasobów witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Jak wspomnieliśmy wcześniej do skurczu mięśnia potrzebny jest impuls z układu nerwowego. Do przekazywania takiego impulsu układ nerwowy wykorzystuje pompę sodowo-potasową. W trakcie tego procesu dochodzi do wymiany ładunków elektrycznych. Przy sprawnym układzie nerwowym impuls trafia do mięśnia. Aby mechanizm działania pompy odbywał się sprawnie musi być spełnionych wiele różnych wymagań. Przykładowo potrzebny jest do tego odpowiedni poziom jonów magnezu w organizmie, oprócz magnezu potrzebne są jony sodowe i potasowe. Natomiast do spowodowania poprawnej aktywności mięśni poprzecznie prążkowanych niezbędny jest odpowiedni poziom wapnia.
Co powoduje skurcze mięśni?
Wiesz już, na czym polega proces kurczliwości mięśni. Niestety czasem dzieje się coś niezgodnego z planem i skurcz mięśnia jest gwałtowny, długotrwały i bolesny. Do takich sytuacji dochodzi, kiedy dochodzi do dysfunkcji w działaniu mięśni poprzecznie prążkowanych. Dokładny powód takiej dysfunkcji nie został jeszcze gruntownie zbadany, uznaje się, że przyczynami takiego stanu mogą być:
- niektóre schorzenia,
- zaburzenie gospodarki elektrolitowej w organizmie,
- odwodnienie,
- niektóre leki,
- nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego i mięśniowego,
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
Jak przeciwdziałać skurczom?
Jak postępować, kiedy bolesny skurcz dopadnie nas znienacka? Na tym etapie możemy delikatnie rozciągnąć taki mięsień, ale nie za mocno, bo można go uszkodzić, można zrobić ciepły okład i rozmasować bolesne miejsce. Najlepsza jak zawsze jest profilaktyka. Na czym ona polega? Otóż jest ona wielotorowa:
- Dieta. Powinna być dobrze zbilansowana, bogata w świeże owoce i warzywa. Dostarczą one cennych dla organizmu minerałów co ograniczy ryzyko występowania bolesnych skurczów mięśni.
- Odpowiednie nawodnienie organizmu. Jedna z teorii przyczyn bolesnych skurczów opiera się na złym nawodnieniu organizmu. Zatem pamiętaj, aby wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie.
- Suplementy diety na skurcze. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoja dieta jest właściwa, lub spożywasz posiłki nieregularnie, nie zawsze spożywasz warzywa i owoce warto rozważyć ten sposób, aby nie doświadczać bolesnych niespodzianek ze strony mięśni. W trakcie poszukiwań odpowiedniego suplementy zwróć uwagę na jego skład. Suplementy na skurcze powinny zawierać witaminę D3, wapń, potas i magnez. Składniki te wspierać będą prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego.
Skurcze mięśni nóg w nocy
Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania dowiodły, że nocne skurcze nóg występują u 37% populacji Amerykanów po ukończeniu 60 roku życia. Powodują dyskomfort bólowy, zaburzają przebieg snu, co ma wpływ na jakość życia w ciągu dnia. Do tego zjawiska przyczynia się praca stojąca lub nadmierny wysiłek fizyczny w ciągu dnia. Jeśli dodatkowo osoba taka ma niedobory prowadzące do rozregulowania gospodarki elektrolitowej ryzyko występowania takich skurczów zwiększa się. Kolejną przyczyną tego zjawiska może być problem z funkcjonowaniem układu nerwowego.
Skurcze mięśni w ciąży
Skurcze mięśni w okresie ciąży występują u około 50% ciężarnych, w ostatnim trymestrze ciąży, bardzo często występują w nocy. Dokładny powód tego stanu nie został wyjaśniony. Przypuszcza się, że przyczyną może być nadmierny przyrost masy ciała, inne funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, ucisk nerwów przez ciężarną macicę, zwiększoną pracę nóg oraz niedostatecznym ukrwieniem mięśni. Ciężarne z takimi przypadłościami powinny zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu, który zdecyduje o dalszej suplementacji celem wykluczenia tych niedogodności.
Suplementy diety na skurcze
Pamiętaj o tym, że tabletki na skurcze są jedynie wsparciem organizmu i nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety. Przy występowaniu skurczów powinieneś wzbogacić swoją dietę w cenne składniki odżywcze. Jeśli ułożenie diety stanowi dla Ciebie problem skorzystaj z pomocy dietetyka oraz rozważ suplementację. Organizm ludzki dobrze przyswaja minerały połączone z cząsteczką białka tzw. chelatowane. Witaminy na skurcze z magnezem, wapniem i potasem powinny zniwelować niekomfortowe objawy skurczów mięśni. Nie ma natomiast potrzeby w suplementowaniu sodu, jest go sporo w pokarmach. Wyjątek stanowią osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe lub osoby o nadmiernej potliwości ciała. W takiej sytuacji wystarczy do napoju dodać szczyptę soli kuchennej.
Kurcz się, rozkurczaj, ruszaj!
Pamiętaj o ważnej kwestii. Twoje ciało potrzebuje aktywności fizycznej. Odpowiednio wyważona dawka ruchu utrzyma Twoje mięśnie w dobrej kondycji fizycznej. Jeszcze raz podkreślamy tu zwrot odpowiednio wyważona dawka ruchu, jeśli nadmiernie przeciążysz mięśnie uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego. Według znawców tego tematu optymalna jest aktywność ruchowa z umiarkowaną intensywnością, czyli 30 min/ 1 godzinę dziennie lub 150-300 minut tygodniowo. Uzupełnieniem ruchu są ćwiczenia siłowe przez 1 godzinę dwa do trzech dni w tygodniu. Ważny jest także czas na sen, który powinien trwać od 7 do 8 H każdej nocy.