ZdrowoStylowo.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Dlaczego My?

Witamina K

DR ENZMANN Witamina K2 MK-7 MSE 90 kapsułek DR ENZMANN Witamina K2 MK-7 MSE 90 kapsułek
Cena:

194,00 zł

( 1 szt. = 2,16 zł )
szt.
zobacz więcej
INTERCELL® Witamina K2  plus D3 90 kapsułek INTERCELL® Witamina K2 plus D3 90 kapsułek
Cena:

162,00 zł

( 1 szt. = 1,80 zł )
szt.
zobacz więcej
SOLGAR Naturalna Witamina K2 100 mcg 50 kaps. SOLGAR Naturalna Witamina K2 100 mcg 50 kaps.
Producent: Solgar
Cena:

129,00 zł

( 1 szt. = 2,58 zł )
szt.
zobacz więcej
SANCT BERNHARD Witamina K 120 kapsułek SANCT BERNHARD Witamina K 120 kapsułek
Cena:

87,00 zł

( 1 szt. = 0,73 zł )
szt.
zobacz więcej
ALINESS Witamina K2 Menachinon MonoFORTE MK-7 ALINESS Witamina K2 Menachinon MonoFORTE MK-7
Producent: Aliness
Cena:

49,90 zł

( 1 szt. = 0,83 zł )
szt.
zobacz więcej
ALINESS Witamina K2 MK-7 100 µg z Natto + D3 ALINESS Witamina K2 MK-7 100 µg z Natto + D3
Producent: Aliness
Cena:

39,90 zł

( 1 szt. = 0,67 zł )
szt.
zobacz więcej
YANGO Witamina K2 MK-7 - 90 kaps. YANGO Witamina K2 MK-7 - 90 kaps.
Producent: Yango
Cena:

29,99 zł

( 1 szt. = 0,33 zł )
szt.
zobacz więcej

Witamina K, a w zasadzie grupa witamin K jest bardzo ważną substancją mającą wpływ na przebieg wielu procesów w organizmie człowieka. Ma wpływ na stan kości poprzez absorpcję wapnia. Badania nad jej właściwościami nadal trwają. Istnieją hipotezy naukowe o jej wpływie na profilaktykę chorób serca i układu krwionośnego. Z tego tekstu dowiesz się więcej o jej udowodnionych już właściwościach i jej istotnym znaczeniu dla naszego zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

Witamina K – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Witaminę K odkrył w 1929 roku naukowiec Carl Peter Henrik Dam. Wyizolował ją jako składnik, który jest potrzebny do prawidłowego przebiegu procesu krzepnięcia krwi. Po kilku latach odkryto, że witamina K to grupa związków o bardzo zbliżonej do siebie budowie. Nazwa witaminy pochodzi do słowa: koagulactionsvitamin, z którego wziął się skrót "K". 

Witaminy K są substancjami rozpuszczalnymi w tłuszczach, są to: witamina K1- fitochinon i K2- menachinon.

Witamina K gdzie występuje? Witamina K1 pomimo tego, że występuje w produktach roślinnych to jest bardzo słabo przyswajalna. Np. z sałaty uda nam się przyswoić zaledwie 10% do 20% zawartości witaminy K1. Witamina K2 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz sfermentowanych produktach pochodzenia roślinnego. Witamina K2 dzieli się na kilka podtypów, głównymi z nich są:

  • MK-4
  • MK-7 

Witamina K2 jest w niewielkich ilościach produkowana przez nasz organizm. Pochodzi od bakterii zasiedlających jelito grube i powstaje podczas fermentacji. Bardzo długo uważano, że witamina K, niedobór jest możliwy przez spożywanie odpowiedniej żywności. Niestety jest to już wiedza nieaktualna, ponieważ nie występuje ona powszechnie w produktach żywnościowych. Każda antybiotykoterapia, biegunka lub choroby woreczka żółciowego powodują zwiększenie ryzyka jej niedoboru.

Właściwości witaminy K 

Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Ma szereg ważnych zadań do wykonania w organizmie ludzkim. Należą do nich:

  • czynny udział w procesie krzepnięcia krwi 
  • udział w produkcji cząstek lipoproteinowych
  • poprzez udział w tworzeniu osteokalcyny wpływa na dobrostan układu kostnego. Osteokalcyna reguluje mineralizację kości hamując aktywność osteoklastów. 
  • modyfikuje białka tak, aby zdolne były związać jony wapnia. K1 wykorzystywana jest w wątrobie aktywując białka wiążące wapń oraz mające udział w krzepnięciu krwi. K2 transportuje wapń do pozostałych miejsc, w których jest potrzebny.

Rola witaminy K w organizmie 

Kolejną bardzo ważną funkcją witaminy K jest jej udział w powstawaniu protrombiny. Protrombina to białko, produkowane w wątrobie, jest ona II czynnikiem krzepnięcia. I do jej powstania niezbędna jest witamina K. 

Witamina K może zmniejszyć nadmierne krwawienie miesiączkowe. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. 

Bardzo często kobiety w wieku okołomenopauzalnym mają zalecana suplementację wapniem oraz witaminą D3. Najczęstszą postacią wapnia w produktach jest postać węglanu wapnia. Ta forma jest bardzo słabo przyswajalna i tu z pomocą może przyjść witamina K2, która ułatwi transport wapnia do kości. Warto czytać w trakcie wyboru odpowiedniego suplementu, jaki związek witaminy K2 zawiera. Najlepszy jest wybór preparatu z MK-7, ponieważ jego aktywność biologiczna trwa 72 godziny a MK-4 tylko 4 godziny.

Witamina K, na co jeszcze może pomóc? 

Z najnowszych badań naukowców wynika, iż schorzenia układu sercowo-naczyniowego mogą być regulowane przez odpowiednią podaż witaminy K2. Witamina ta ma bezpośredni wpływ na białko MGP, rola tego białka polega na wiązaniu jonów wapnia i usuwanie go z naczyń, co czyni naczynia krwionośne sprężystymi i czystymi. Bez odpowiedniego poziomu witaminy K białko nie będzie zaktywowane do pracy. Naukowcy odkryli, że proces zwapnienia naczyń jest odwracalny, ściany naczyń krwionośnych są zdolne do regeneracji, poziom cholesterolu można także obniżyć poprzez przyjmowanie dawek witaminy K2 na poziomi 100 mcq dziennie. Co stanowi bardzo pocieszającą wiadomość!

Czym jest witamina K2? 

Niektóre produkty spożywcze bogate są w naturalną postać witaminy K1, niestety produkty pochodzenia roślinnego nie mają w swoim składzie witaminy K2. Źródłem pokarmowym z witaminą K2 są produkty pochodzenia zwierzęcego, np. sfermentowane produkty mleczne lub z mięsa zwierząt hodowlanych. 

Skutki niedoboru witaminy K

Witamina K, niedobór powoduje:

  • zbyt niski poziom witaminy K powoduje osadzanie się wapnia w naczyniach krwionośnych co prowadzi do ich zwapnienia. Zjawisko to nazywane jest paradoksem wapniowym. 
  • zaburzenia procesu krzepnięcia, co skutkuje dłuższym krwawieniem z ran, wydłużonym czasem gojenia rany
  • udar krwotoczny mózgu niosący w skutkach poważne następstwa zdrowotne. 
  • stłuszczenie i marskość wątroby
  • schorzenia nerek, w skrajnych przypadkach prowadzące do ich niewydolności
  • upośledzenie procesu krzepnięcia krwi poprzez jego wydłużenie
  • osteoporoza- duże ryzyko złamań kości po 50 roku życia spowodowane jest między innymi niedoborami witaminy K
  • trwają badania w kierunku udowodnienia, iż deficyty witaminy K mogą mieć udział w stanach zapalnych kości i stawów

Kiedy sięgać po witaminę K? 

O zapewnienie jej odpowiedniego poziomu w organizmie powinien zadbać każdy, komu zależy na dobrym zdrowiu. Dla grupy osób o następujących przypadłościach witamina K w tabletkach jest niezbędna. Należą do niej osoby, które: 

  • mają zaburzoną krzepliwość krwi
  • w najbliższej rodzinie występowały udary, choroby serca i zakrzepy krwi 
  • u których stwierdzono zbyt wysoki poziom homocysteiny
  • chore i leczone na osteoporozę
  • witamina K dla dzieci: noworodki w pierwszych 5 godzinach życia otrzymują 1 g witaminy K domięśniowo. Natomiast dzieci, których rodzice nie wyrazili zgody na iniekcję, suplementowane są kroplami z witaminą K od 2 tygodnia życia do 3 miesiąca życia, pod warunkiem że są karmione piersią. Dzieci, które karmione są sztucznym mlekiem dostają witaminę K wraz z nim. 

Gdzie występuje witamina K? 

Witamina K, produkty, które ją zawierają: 

  • natto - japońska potrawa ze sfermentowanej soi 
  • szpinak
  • brokuły
  • sałata
  • jarmuż
  • migdały
  • kiwi
  • jeżyny
  • awokado 
  • produkty mięsne
  • nabiał
  • botwinka
  • dojrzewające sery
  • rabarbar
  • truskawki
  • jaja

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Witamina K na skórę. Ma bardzo pozytywny wpływ na stan skóry poprzez rolę w procesie krzepliwości krwi. Obniża tendencje do powstawania siniaków oraz pękaniu drobnych naczynek krwionośnych. Te właściwości przydatne są szczególnie dla osób mających tzw. cerę naczynkową. Witamina K wspiera skórę w jej procesach regeneracyjnych, łagodzi podrażnienia wywołane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Pamiętajmy o tym, że jest to bardzo ważny składnik dla naszego ciała, Chroni kości, wspiera układ sercowo-naczyniowy. Dostarczaj ją sobie za pomocą odpowiedniego pokarmu, łatwo dostępnych zielonych warzyw liściastych, pamiętaj, że witamina K w owocachtakże jest dostępna. Nie zapominaj także o uzupełnieniu diety odpowiednimi suplementami o najwyższej jakości. W naszym sklepie oferujemy produkty pochodzące tylko od sprawdzonych i certyfikowanych producentów. 

Witamina K przeciwwskazania

Świat nauki nie stwierdził toksyczności witaminy K nawet po spożyciu jej w dużych dawkach. Witamina ta odkłada się w wątrobie tylko w niewielkich ilościach. National Institutes of Health w USA potwierdził także bardzo duży margines bezpieczeństwa w przyjmowaniu dużych dawek witaminy K. Nie ma żadnych naukowych doniesień, które potwierdzałyby toksyczność tak witaminy K1, jak i K2. 

Osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe (kumaryny) np. Warfarynę, zanim rozpoczną suplementację witaminą K powinny skonsultować jej przyjmowanie z lekarzem prowadzącym. Może ona zaburzyć działanie tych leków.

Witamina K dla dzieci

Witamina K jest bardzo ważnym składnikiem dla zdrowego rozwoju dziecka. Niedobory witaminy K są bardzo rzadkie, dlatego ważne jest, aby rodzice zapewnili dziecku zbilansowaną dietę, która zaspokoi jego dzienne zapotrzebowanie na witaminę K. W przypadku, gdy rodzice uznają, że dziecko potrzebuje suplementacji, na rynku są dostępne preparaty przeznaczone dla najmłodszych, w tym witamina K w formie sprayu lub żelków. Aby zapewnić dziecku zdrowy rozwój, ważne jest, aby rodzice dbali o odpowiednią ilość witaminy K w jego diecie.

Witamina K dla niemowląt

Noworodki i niemowlęta potrzebują witaminy K, aby zapobiec VKDB, czyli krwawieniu z niedoboru witaminy K. Nowo narodzone dzieci nie mają zapasów witaminy K, a jej poziom szybko spada po urodzeniu. Dlatego też rekomenduje się podanie dawki domięśniowej witaminy K w celu zapobiegnięcia VKDB. Innym sposobem jest podawanie witaminy K doustnie, ale wymaga to dużej skrupulatności zarówno od lekarza, jak i rodziców. Aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość witaminy K, ważne jest, aby rodzice byli świadomi zalecanego protokołu pourodzeniowego i stosowali się do niego.

Witamina K na co pomaga?

Suplementacja witaminy K może mieć korzystny wpływ na zdrowie, jednak jej stosowanie nie jest wskazane w przypadku współistniejącej farmakoterapii antykoagulantami. Leki te są stosowane w celu zapobiegania zakrzepom krwi i zapobiegania incydentom sercowo-naczyniowym. Zastosowanie witaminy K w tym przypadku może osłabiać działanie tych leków, dlatego nie powinno się jej przyjmować. Jeśli jesteś w trakcie farmakoterapii antykoagulantami, skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie ewentualnego przyjmowania witaminy K. Badania wskazują, że witamina K może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego jeśli nie masz przeciwwskazań do jej przyjmowania, możesz zdecydować się na suplementację.

Witamina K cena

Jeśli szukasz preparatów z witaminą K dla dorosłych, w naszym sklepie znajdziesz produkty już w cenie 1,99 zł. Tabletki z witaminą K Swanson to wydatek rzędu 48,90 zł, zaś suplementy Laborell to wydatek od 37,90 do 52,90 zł. Oprócz witaminy K oferujemy również inne witaminy i minerały, w przystępnych cenach. Zapraszamy do śledzenia naszych promocji! Jeśli poszukujesz skutecznego suplementu, warto pamiętać, że cena jest ważnym czynnikiem, ale nie najważniejszym. Ważne jest, aby wybrać produkt najlepiej odpowiadający twoim potrzebom.

Witamina K preparaty

Jeżeli szukasz odpowiedniego preparatu z witaminą K, to dobrze trafiłeś! Nasz sklep internetowy oferuje szeroki wybór suplementów diety z tą witaminą. Możesz wybierać spośród kapsułek, kropli lub żelków. Wszystkie produkty są najwyższej jakości i dostępne w atrakcyjnych cenach. Nasz asortyment to wyłącznie sprawdzone marki, które zapewnią Ci skuteczność i bezpieczeństwo. Jeśli masz jakieś pytania, chętnie Ci doradzimy. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Do najpopularniejszych rodzajów witaminy K zaliczamy:

  1. Witamina K – krople
  2. Witamina K w tabletkach
  3. Witamina K – kapsułki
  4. Witamina K – proszek
  5. Witamina K w sprayu
  6. Witamina K – żelki

WITAMINA K2 MK7 – NA CO POMAGA I JAK DZIAŁA?

Witamina K2 MK7 jest ważna, ponieważ odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Bierze udział w produkcji białka odpowiedzialnego za zatrzymywanie krwawienia po uszkodzeniu naczyń krwionośnych. Ma także działanie ochronne na układ kostny, pomagając w utrzymaniu prawidłowej gęstości kości i zmniejszając ryzyko złamań i osteoporozy. Witamina K2 MK7 działanie jej może także przyczyniać się do zwiększenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Dlatego warto zadbać o jej odpowiednią ilość w diecie, aby utrzymać dobre zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. 

Witamina K2 MK7, na co pomaga i czym jest? 

Witamina K występująca naturalnie to określona grupa substancji, które rozpuszczają się w tłuszczach. Witamina K występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego i pochodzenia roślinnego. Produkty roślinne zawierają witaminę K1 tzw. filochinon, natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają witaminę K2 tzw. menachinon. Menachinon jest syntetyzowany przez florę bakteryjną jelit. Syntetyczna postać witaminy K to K3. 

Najlepiej przyswajalną formą witaminy K jest witamina K2 MK7. Powstaje na skutek procesu w jelitach, w których aktywny udział bierze flora bakteryjna jelit, jest to naturalna fermentacja bakteryjna. Postać K2 MK7 ze względu na długi okres półtrwania utrzymuje się dłużej we krwi, niż postać witaminy K2 MK4. Czas półtrwania dochodzi do siedmiu godzin. Gdzie spotyka się tę cenną formę witaminy? Oto lista produktów:

  • kapusta kiszona,
  • kefir,
  • masło,
  • orzechy nerkowca, 
  • natto (sfermentowane nasiona soi). 

Suplementy diety zawierające witaminę K najczęściej zawierają K2 MK7. Stosowana zgodnie z zaleceniami producenta dołączonymi w formie ulotki do każdego produktu zapewniają bezpieczeństwo jej stosowania. Natomiast jej nadmiar, tak jak w przypadku innych witamin i minerałów może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Witamina K2 MK7, na co pomaga – jakie układy organizmu wspiera: 

Witamina K2 MK7, na co pomaga? Wspomaga pracę następujących układów w ciele człowieka: 

  • układ nerwowy- obniża ryzyko zmian neurodegeneracyjnych oraz wspiera leczenie choroby Alzheimera,
  • układ naczyniowy i serca- obniża ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy,
  • układ kostny- obniża ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Jak działa witamina K2 MK7 

Witamina K2 MK7 jest ważnym składnikiem odżywczym, który odgrywa ważną rolę w organizmie. Głównym jej zadaniem jest wspieranie procesu krzepnięcia krwi poprzez produkcję białka odpowiedzialnego za zatrzymywanie krwawienia po uszkodzeniu naczyń krwionośnych. Ponadto witamina K2 MK7 ma działanie ochronne na układ kostny, pomagając w utrzymaniu prawidłowej gęstości kości i zmniejszając ryzyko złamań i osteoporozy. Może także przyczyniać się do zwiększenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Witamina K2 MK7 jest szczególnie ważna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ponieważ pomaga w utrzymaniu elastyczności tętnic i zapobiega ich zwapnieniu. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym witamina K2 MK7 może również pomóc w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego. 

Witamina K2 MK7 może mieć korzystny wpływ na układ nerwowy poprzez swoje działanie antyoksydacyjne. Jest ona ważna w produkcji glutationu, który jest ważnym antyoksydantem chroniącym komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki mogą uszkadzać komórki i prowadzić do chorób układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera. Witamina K2 MK7 może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek i chronić układ nerwowy przed chorobami.

Witamina K2 MK7 może również pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, co może mieć korzystny wpływ na zdrowie układu nerwowego. Niedobór tej witaminy może prowadzić do niedoboru glutationu i osłabienia układu nerwowego. Dlatego ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednie ilości witaminy K2 MK7 poprzez dietę lub suplementację.

Dawkowanie i suplementacja witaminy K2 MK7 

Idealną sytuacją jest taka, że jesteśmy w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na witaminy i minerały poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Niestety szybki postęp i życie w biegu nie sprzyja czasem zastanawianiu się nad tym, co jemy. Ponadto składniki odżywcze zawierają coraz mniej cennych składników poprzez postępujące wyjaławianie gleb. Ponadto czasem wskazane jest dostarczenie witamin w większych niż zalecane dawki ilościach. Warto w takich sytuacjach zastanowić się nad dodatkowym spożywaniem suplementów, które zapobiegną lub uzupełnią niedobory. Witamina K2 MK7 dla dorosłych zdrowych powinna być dawkowana zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Informacje i produkcie i sposobie jego dawkowania zawsze dołączone są do opakowania. W przypadku chorób należy ustalić suplementację oraz dawkowanie indywidualnie z lekarzem prowadzącym. 

Nie jesteśmy w stanie przedawkować witaminy K, jeśli dostarczamy jej sobie tylko z pożywieniem. Jeśli suplementowana jest z rozwagą zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta też nie ma ryzyka jej przedawkowania. Natomiast nadmierne jej spożywanie w formie suplementów może doprowadzić do:

  • nadmiernej potliwości,
  • uczucia gorąca,
  • anemii,
  • zaburzenia pracy wątroby oraz bóle w jej okolicy,
  • rozpad erytrocytów (hemoliza). 

Witamina K2 MK7 – dawkowanie: 

  • średnie zalecane zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę K to 55-65 µg w dawce dobowej,
  • dotychczas nie ustalono górnej granicy spożycia witaminy K2, 
  • suplementy dla dorosłych w jednej kapsułce zawierają przeważnie dawkę 200 µg, jeśli nie ma objawów niedoboru to dawka 100 µg może być wystarczająca. 

Witamina K jest dostępna w formie kropli, kapsułek i tabletek. Nasz sklep stara się zaspokoić upodobania każdego klienta. Na przykład witamina K2MK7 krople dostępna jest Witamina K2 MK7 Aura Herbals- 30 ml.

Witamina K2 MK7 w proszku dostępna jest w naszej ofercie jako produkt z firmy For Meds Witamina K2 MK7 z geranium. 

Witamina K2 MK7 cena 

Cena witaminy K2 MK7 może się różnić w zależności od miejsca zakupu, dawki i formy preparatu. Może ona być dostępna w postaci kapsułek, tabletek lub płynu. Może być też sprzedawana jako pojedyncza witamina lub jako składnik mieszanki witamin i minerałów.

Cena witaminy K2 MK7 zależy również od stężenia witaminy w dawce i ilości dawek w opakowaniu. Na przykład, opakowanie zawierające 60 kapsułek o stężeniu witaminy K2 MK7 wynoszącym 100 mcg może kosztować od 20 do 30 złotych. Natomiast opakowanie zawierające 120 kapsułek o stężeniu witaminy K2 MK7 wynoszącym 500 mcg może kosztować od 50 do 70 złotych. 

Witamina K2 MK7 opinie 

Opinie na temat witaminy K2 MK7 są różne. Niektórzy ludzie twierdzą, że witamina K2 MK7 pomogła im w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz w zmniejszeniu ryzyka chorób układu krążenia. Inni uważają, że witamina K2 MK7 pomogła im w zapobieganiu złamaniom i osteoporozie oraz w poprawie zdrowia kości.

Niektórzy ludzie twierdzą również, że witamina K2 MK7 pomogła im w poprawie jakości snu i poziomu energii oraz w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Są też osoby, które twierdzą, że witamina K2 MK7 pomogła im w poprawie pamięci i koncentracji oraz w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających te twierdzenia. Niektóre badania sugerują, że witamina K2 MK7 może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić jej skuteczność i bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem suplementacji witaminą K2 MK7 zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego zdrowia.

Witamina K2 MK7 gdzie kupić?

Witaminę k2mk7 można kupić w naszym sklepie, w asortymencie posiadamy kilku producentów min:

FAQ: Witamina K

  1. Na co jest witamina K? Witamina K jest niezbędna dla prawidłowego procesu krzepnięcia krwi, wspomaga zdrowie kości poprzez regulację metabolizmu wapnia oraz może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka niektórych chorób sercowo-naczyniowych.
  2.  Czy witamina K to potas? Nie, witamina K i potas to dwa różne składniki. Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, natomiast potas jest minerałem.
  3.  Co zawiera witaminę K? Witamina K znajduje się w zielonych warzywach liściastych (np. szpinak, jarmuż, brokuły), olejach roślinnych, a także w niektórych owocach (np. awokado, kiwi) i produktach fermentowanych, takich jak ser.
  4. Za co odpowiada witamina K? Witamina K odpowiada głównie za prawidłowe krzepnięcie krwi oraz metabolizm wapnia w organizmie, co przyczynia się do zdrowia kości i może wpływać na zdrowie serca.
  5.  Gdzie jest witamina K? Witamina K występuje naturalnie w wielu produktach żywnościowych, szczególnie bogata jest w zielone warzywa liściaste, ale także w niektórych owocach, olejach roślinnych i produktach fermentowanych.
  6. Ile witaminy K dziennie jest zalecane? Zalecane dzienne spożycie witaminy K dla dorosłych wynosi około 90-120 µg. Potrzeby mogą się różnić w zależności od wieku, płci i stanu zdrowia.
  7.  Witamina K dla noworodka - od kiedy podawać? Witamina K jest podawana noworodkom zazwyczaj tuż po urodzeniu w celu zapobiegania krwawieniom spowodowanym niedoborem witaminy K, które mogą być poważne. Zalecenia dotyczące dawkowania i formy podania powinien dostarczyć personel medyczny.
  8.  Czy podawać witaminę K niemowlętom? Tak, podawanie witaminy K niemowlętom jest zalecane, szczególnie w pierwszych dniach życia, aby zapobiec krwawieniom wynikającym z niedoboru witaminy K. Dawkowanie i sposób podania powinien ustalić lekarz.
  9. Gdzie kupić witaminę K dla noworodka? Witamina K dla noworodka jest zwykle podawana w szpitalu bezpośrednio po porodzie. Jeśli jest potrzeba suplementacji w domu, witaminę K można zakupić w aptekach, na podstawie zaleceń lekarskich.

 

Źródła:
1) Wielopłaszczyznowe działanie witaminy K2, Katarzyna Banach, Journal of NutriLife, 2016, 05.
2) Witamina K a kalcyfikacja naczyń krwionośnych, Joanna Bieniek, Anna Brończyk-Puzoń, Justyna Nowak, Aneta Koszowska, Elżbieta Dziąbek, Karolina Kulik, Anna Dittfeld, Choroby Serca i Naczyń 2015;12(3):165-171.
3) Witaminy D i K a złamania kości, Agnieszka Jasik, Marek Tałałaj, Postępy Nauk Medycznych, 2017; XXX (01): 31-36.
4) Vitamin K2 supplementation improves hip bone geometry and bone strength indices in postmenopausal women, M. H. J. Knapen, L. J. Schurgers, C. Vermeercorresponding, Osteoporos Int. 2007 Jul; 18(7): 963–972.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl